Aktualności rocznika 2015/2016

ZAKOŃCZENIE ROCZNEJ FORMACJI W POSTULACIE

Postulat ukończyło 4 braci. Z serca życzymy im Bożego błogosławieństwa i opieki Matki Bożej Pocieszenia z Leżajska w dalszym rozeznawaniu swojej drogi do kapłaństwa i życia zakonnego.

9.09.2016

WYJAZD DO NOWICJATU DO LEŻAJSKA

6 - 8.09.2016

Udział w Odpuście Matki Bożej Skępskiej

2.09.2016

Do naszego postulatu w Warcie dołączył br. Piotr Nycko, który pochodzi z miejscowości Żory (koło Zielonej Góry), i który wraz z pozostałymi braćmi dokończy postulat i rozpocznie formację zakonną w Nowicjacie.

13 - 22.08.2016

Odpust Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Zebrzydowskiej

Bracia pełnili posługę w zakrystii, refektarzu zakonnym, a równocześnie bardzo aktywnie uczestniczyli w obchodach Uroczystości Wniebowzięcia NMP. Codziennie pełnili posługę w Bazylice, uczestniczyli w nabożeństwach odpustowych. Za możliwość uczestniczenia w tych przepięknych uroczystościach dziękujemy z serca O. Azariaszowi, kustoszowi sakntuarium, i br. Samuelowi, i zapewniamy o naszej modlitwie już w Nowicjacie u Matki Bożej Pocieszenia.

15.07 - 4.08.2016

Kalwaria Zebrzydowska - udział w Światowych Dniach Młodzieży

Z okazji Światowych Dni Młodzieży w dniach od 15 lipca do 4 sierpnia nasza wspólnota przebywała w klasztorze w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Naszym zadaniem była pomoc tamtejszym braciom w przyjęciu i obsłudze pielgrzymów, którzy przybywali licznie do sanktuarium. Szacuje się, że w tym czasie miejsce to odwiedziło ponad dwadzieścia tysięcy pielgrzymów. Towarzyszył nam również brat Piotr, który od nowicjatu począwszy, razem z nami przeżywać będzie dalszy czas formacji zakonnej.

W ramach pobytu bracia pracowali w zakrystii, gdzie pomagali bratu zakrystianinowi w przygotowaniu mszy świętych, a także na furcie, gdzie udzielali informacji, oprowadzali pielgrzymów oraz służyli techniczną pomocą przybyłym.

Brazia przeżyli również spotkanie z Ojcem Świętym w Brzegach oraz w słynnym oknie papieskim w Krakowie. Były to niezwykle ubogacające momenty, ponieważ papieskie słowa były niezywkle motywujące  do zejścia z kanapy i podjęcia inicjatywy.

Jednak czas Światowych Dni Młodzieży był dla nas niezwykle owocny nie tylko ze względu na służbę czy wizytę Papieża Franciszka, ale przede wszystkim ze względu na spotkanych ludzi z całego świata. Wspólne rozmowy, wymiana doświadczeń, poznawanie obyczajów oraz sposobu przeżywania wiary w innych krajach i na innych kontynentach otworzyło nam oczy na to, że Kościół jest naprawdę jeden i powszechny, a każdy z nas jest jego nieodłączną, tworzącą go częścią.

(opracował Mateusz Klimek)

10.06.2016

Pielgrzymka do Świnic Warckich

Wraz z O. Honoratem, naszym Ojcem duchownym, pojechaliśmy na Pielgrzymkę do Świnic Warckich, miejsca urodzenia Św. siostry Faustyny. W ramach poznawania naszej bernardyńskiej Prowincji odwiedziliśmy także nasze wspólnoty w Łęczycy i Kole.

3.06.2016

Pielgrzymka duchowieństwa diecezji włocławskiej do Matki Bożej Licheńskiej

Z racji Roku Miłosierdzia wzięliśmy udział w pielgrzymce duchowienstwa diecezji włocławskiej do Matki Bożej Licheńskiej.Jako postulanci poczuliśmy się ważną częścią całej diecezji, gdy pod przewodnictwem ordynariusza bp. Wiesława Meringa uczestniczyliśmy w Uroczystej Mszy Św. w Sanktuarium, a następnie przeszliśmy przez Bramę Miłosierdzia. Ponad 400 kapłanów diecezjalnych i zakonnych pod przewodnictwem swego Arcypasterza zawierzyło diecezję i wszystkie sprawy Kościoła Milosiernemu Zbawicielowi i Jego Matce Maryi. To był piękny duchowy dzień, prawdziwa duchowa uczta.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeszcze nasz były klasztor bernardyński w Kazimierzu Biskupim pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela i Pięciu Braci Męczenników z 1518. Obecnie Klasztor jest siedzibą Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Świętej Rodziny.

6-10.05.2016

Objazd klasztorów franciszkańskich

W dniach od 6 do 11 maja  razem z Ojcem Magistrem wyruszyliśmy na objazd naszych franciszkańskich klasztorów: Rzeszowa, Leżajska, Wieliczki, Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Alwerni.
Pierwszego dnia odwiedziliśmy Sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej.
Po krótkiej modlitwie przed cudowną figurą Maryi, spotkaliśmy się z braćmi na wspólnej rozmowie w salce rekreacyjnej. Swoją obecnością ubogacił nas między innymi ojciec Władysław Waśko OFM, wieloletni kustosz Grobu Pańskiego w Ziemi Świętej, a także przewodnik po tamtych terenach. Ojciec Władysław opowiedział nam o jego posłudze, a także poczęstował pysznymi daktylami i chałwą pochodzącą z miejsca jego dawnej pracy.
Kolejnym punktem naszej podróży był Leżajsk, w którym zatrzymaliśmy się trzy dni. Klasztor w Leżajsku jest miejscem szczególnym dla tych, którzy rozpoczynają swoją franciszkańską drogę, ponieważ znajduje się tam nowicjat, w którym bracia spędzają drugi rok formacji. Tam właśnie spotkaliśmy się z braćmi nowicjuszami oraz magistrem, ojcem Izydorem. Oprócz ogromnej radości, wspólnych modlitw i posiłków była to także okazja do wspólnych rozmów i spojrzenia na swoją formację z nowej perspektywy. Czas ubogaciły też rozmowy z ojcem Izydorem oraz wieczorne czuwanie w intencji powołań.
W poniedziałek była też okazja do grilla, podczas którego obecny był również o. Tacjan  -wicemagister oraz o. Hipolit -ojciech duchowny nowicjatu.
Z Leżajska wyruszyliśmy do Wieliczki, gdzie nasz współbrat Sebastian spędził trzy lata ucząc się w Niższym Seminarium Duchownym. Klasztor w Wieliczce znajduje się pod opieką braci z prowincji Matki Bożej Anielskiej i jest miejscem szczególnego kultu sługi bożego brata Alojzego Kosiby, znanego z filmu „Braciszek”. Znajduje się tam również replika Porcjunkuli w skali 1:1.

Po wspólnym obiedzie spotkaliśmy się w Krakowie z psychologiem, panią Ewą Kosińską, a następnie odwiedziliśmy Kalwarię Zebrzydowską, gdzie ugościli nas bracia klerycy. Był to czas radości, rozmów i wspólnej modlitwy.
Ostatnim punktem naszego wyjazdu był klasztor w Alwerni, polski odpowiednik włoskiej góry, na której święty Franciszek otrzymał stygmaty. Klasztor w Alwernii stał się ofiarą pożaru w 2011 roku i poniósł wówczas ogromne straty. W klasztorze ugościł nas ojciec Bolesław, gwardian wspólnoty, który na swoje barki wziął ciężar odbudowy zniszczonego domu i kościoła, co udało mu się osiągnąć z ogromnym sukcesem. Opowiedział nam zarówno o ciężkiej pracy, jak i o liczych dobrodziejach, którzy ochotnie pomagali przy naprawie zniszczeń. To spotkanie było dla nas wszystkich ogromnym świadectwem, że to nie mury świadczą o bogactwie klasztoru, ale ludzkie serca, które w nich biją.
Powróciliśmy do Warty odmienieni, pełni nowych spostrzeżeń, przemyśleń. Utwierdzeni, że życie franciszkańskie to nie tylko klasztorne mury i miejsca, w których one stoją, ale przede wszystkim to serce zakonnika, w którym nieustannie powtarza się historia zawierzenia św. Franciszka od początkowego entuzjazmu przez cierpienie Alwernii, aż po kres życia w Porcjunkuli, gdzie we wspólnocie braci spotkał się z siostrą śmiercią, która poprowadziła go do celu życia każdego z nas -na spotkanie ze Zmartwychwstałym.
(OPRACOWANIE: br. Mateusz)

 

Postulanci wspólnie z nowicjuszami
Postulanci wspólnie z nowicjuszami
Postulanci wspólnie z nowicjuszami
Postulanci wspólnie z nowicjuszami
Postulanci wspólnie z nowicjuszami
W ogrodzie nowicjatu
W ogrodzie nowicjatu
W ogrodzie nowicjatu
W ogrodzie nowicjatu
W ogrodzie nowicjatu
W ogrodzie nowicjatu
Postulanci robią koronki i paski
Postulanci robią koronki i paski
Postulanci robią koronki i paski
Postulanci robią koronki i paski
Postulanci robią koronki i paski
Postulanci robią koronki i paski
Postulanci robią koronki i paski
Postulanci robią koronki i paski

24.04.2016

Pierwsza wiosenna rekreacja

Pierwsza wiosenna rekreacja "pod chmurką" braci postulantów w ogrodzie klasztornym wraz z O. magistrem Faustynem i O. Honoratem - naszym ojcem duchowym. Okazją była Uroczystość Św. Wojciecha. Razem we wspólnocie śpiewaliśmy pieśni i piosenki (nie tylko religijne i patriotyczne). Spotkanie braterskie chyba wszystkim przypadło do gustu, bo bracia już szykują się do następnej rekreacji.

 

IMG_20160423_201954
IMG_20160423_201938
IMG_20160423_201918
IMG_20160423_201852
IMG_20160423_201804
IMG_20160423_201648

5-6.04.2016

Prace wiosenne w ogrodzie przy klasztorze w Warcie

Zdjęcia braci przy pracy sugerują, że bracia pilnie pracowali na chwałę Bożą i... pożytek klasztoru, bo pracy porządkowej było i jest zawsze sporo.

 

Prace wiosenne w ogrodzie
Prace wiosenne w ogrodzie
Prace wiosenne w ogrodzie
Prace wiosenne w ogrodzie
Prace wiosenne w ogrodzie
Prace wiosenne w ogrodzie
Prace wiosenne w ogrodzie
Prace wiosenne w ogrodzie

19-25.03.2016

Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej

Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej. To tutaj bije serce naszej Prowincji. Gdzie możemy czuć się naprawdę dobrze, jeśli nie pod sercem Matki?

Dla Braci to był niezapomniany piękny czas przeżycia Wielkiego Tygodnia w naszym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym.

Z jednej strony bracia włączyli się w potrzebną pomoc w klasztorze, ale równocześnie mieli wspaniałą okazję życia we wspólnocie kalwaryjskiej poznając wielu Ojców i Braci ciężko pracujących na Bożą chwałę w Sanktuarium kalwaryjskim. Spotkania z wieloma starszymi już Ojcami, którzy w zakonie spędzieli kilkadziesiąt lat. Ale nie tylko...

Bracia uczestniczyli w samych Uroczystościach Wielkiego Tygodnia.

Składamy serdeczne "Bóg zapać" O. Azariaszowi - kustoszowi i opiekunowi Sanktuarium, oraz br. Samuelowi - za zaufanie, jakim nas obdarzyli. Dziękujemy za zaproszenie do Kalwarii na Światowe Dni Młodzieży w lipcu 2016 roku. Zapewniamy o modlitwie za Ojców i braci mieszkających w klasztorze.

 

11-12.03.2016

Ekstemalna Droga Krzyżowa

W piątek 11 marca dwóch braci postulantów, Mateusz Klimek i Adrian Ficek, wzięło udział w ekstremalnej Drodze Krzyżowej z Pabianic do miejscowości Parzno. W miejscowości tej jest kościół, w którym znajduje się krypta świątobliwej Wandy Malczewskiej, wiejskiej nauczycielki i działaczki społecznej. W 1996 roku rozpoczęto jej proces beatyfikacyjny.

Bracia musieli zmierzyć się z zimnem, deszczem i walką z samym sobą. 42 kilometry marszu w nocy dało się im we znaki. W całkowitym milczeniu w nocnej ciszy bracia rozważali 14 stacji Drogi Krzyżowej.

Po powrocie do Warty bracia byli bardzo zmęczeni, ale za to wewnętrznie i duchowo wzmocnieni.

 

08.03.2016

Wycieczka do Kalisza w ramach Dnia Kobiet

Z całą wspólnotą postulatu odwiedzilismy klasztor sióstr Klarysek i spotkaliśmy się z siostrą Agnieszką. Bracia mieli wiele pytań dotyczących charyzmatu i życia codziennego sióstr. Byliśmy również w kinie na filmie "Historia Roja" o dowódcy oddziału "żołnierzy wyklętych". To był pięknie przeżyty czas we wspólnocie braterskiej.

 

W Kaliszu 8.III. 2016 przed pomnikiem św. Klary

23-27.01.2016

Pobyt braci postulantów w Kalwarii Zebrzydowskiej

W dniach 23-27 stycznia wzięliśmy udział w jasełkach zorganizowanych przez braci kleryków w WSD. Zwiedziliśmy także nasz klasztor w Krakowie przy ulicy Bernardyńskiej, w którym znajduje się grób św. Szymona z Lipnicy, któremu zawierzyliśmy czas postulatu i sprawę rozeznania powołania. W tym czasie mogliśmy podziwiać także przepiękną szopkę Bożonarodzeniową autorstwa O. Jonasza Podsiadły. Poznaliśmy historię klasztoru założonego przez św. Jana Kapistrana, a także uczestniczyliśmy we mszy świętej w kaplicy MB Sokalskiej. Zostaliśmy bardzo gościnnie przyjęci przez O. Gwardiana, a w salce rekreacyjnej mogliśmy spotkać się i porozmawiać z O. Gerwazym - wieloletnim Przewodnikiem po Ziemi Świętej.

 

12.11.2015

Do naszej postulanckiej wspólnoty dołączył brat Mateusz Klimek ze Szczecina. Tak więc nasza wspólnota liczy 6 braci... Chwała niech będzie Bogu.

 

11.11.2015

W święto Niepodległości Polski bracia postulanci wzięli udział w uroczystej Akademii w Warckim Domu Kultury. W programie akademii były pieśni patriotyczne a także występ dzieci ze Szkoły Podstawowej przypominającą drogę Polski do Niepodległości.

 

6-10.11.2015

Pielgrzymka braci postulantów do Kalwarii Zebrzydowskiej

Bracia wzięli udział w inauguracji Roku Akademickiego w WSD. Był czas na wspólne obchodzenie Dróżek, sport, a zwłaszcza czas modlitwy przed obrazem MB Kalwaryjskiej. Jesteśmy bardzo wdzięczni O. kustoszowi wspólnoty klasztoru w Kalwarii, O. Azariaszowi, za możliwość wspólnych posiłków wraz z braćmi i ojcami klasztoru.

 

5.10.2015

Dar Parafian na rzecz WSD

Bracia postulanci wraz z klerykami z WSD w Kalwarii Zebrzydowskiej wzięli udział w zbiórce płodów ziemi jako dar Parafian na rzecz WSD. Jesteśmy bardzo wdzięczni mieszkańcom Warty oraz wiosek należących do naszego klasztoru, którzy jako dar serca ofiarowali swoje dary. Niech Bóg wam wszystkim wynagrodzi, a Matka Najświętsza uprosi potrzebne dary dla Was i waszych rodzin.

Bracia postulanci i klerycy obiecują swoją modlitwę i pamięc dla dobrodziejów naszego zakonu i Prowincji.

 

100_0672
100_0671
100_0667
100_0662
100_0660
100_0659
100_0656
100_0645

28-30.09.2015

Kopanie ziemniaków w ogrodzie klasztornym

Pod bacznym okiem i kierownictwem O. Cecyliana - wikarego klasztoru i Parafii bracia postulanci przeszli "chrzest bojowy". Z zadania wywiązali się wzorowo.

 

24.09.2015

Przybycie do Warty 5 braci, którzy w naszym bernardyńskim klasztorze rozpoczynają roczny postulat

Dzisiaj do Warty przybyło 5 postulantów, którzy rozpoczynają roczny postulat:

Kamil Opiat - Nowa Sarzyna

Sebastian Gburek - Warszawa

Michał Piasta - Korycisko (k. Radomia)

Adrian Ficek - Chocznia (k. Wadowic)

Mateusz Piecychna - Korczew (k. Piotrkowa Trybunalskiego)

 

Już wkrótce na naszej stronie zdjęcia braci i ich krótka charakterystyka.