top of page

Aktualności

Kaplica początek

9 września 2017

Koniec pierwszego kroku w formacji początkowej

Postulat 2016/2017 ukończyło trzech braci, którzy udali się do nowicjatu do Leżajska:

1. Damian Kuliński

2.Tomasz Stanecki

3. Norbert Bazan

 

Bracia! Jako Wasz wychowawca życzę Wam z całego serca pokoju i otwarcia na Ducha Św. w dalszym rozeznawaniu Waszej drogi. Niech Maryja otoczy Was Płaszczem swej matczynej opieki. Zostańcie z Bogiem i do zobaczenia w Kalwarii Zebrzydowskiej!

O. Faustyn

7-8 września 2017

Uczestniczymy w odpuście ku czci Matki Boskiej Brzemiennej w Skępe

Maryja jest tam Królową Ziemi Dobrzyńskiej, Mazowsza i Kujaw. Powierzyliśmy Matce Bożej czas postulatu.

Jutro bracia w liczbie trzech wyruszą do Leżajska, w miejsce nowego nowicjatu.
 

SIERPIEŃ 2017

SIERPIEŃ, MIESIĄC MARYJNY - ODPUSTY W KLWARII I WARCIE

Bracia bardzo aktywnie włączyli się w czas odpustowy. O. magister postulatu rozpoczął bezpośrednie przygotowanie braci do nowicjatu. Ostatnie rozmowy, spotkania... Wszystko w klimacie wzajemnego zaufania i otwarcia.
 

LIPIEC 2017

LIPIEC W POSTULACIE TO OKRES WYJAZDÓW BRACI DO DOMÓW NA CZAS URLOPU.
 

lipiec 2017

Postulant Tomasz ukończył swoje malarskie dzieło. Efekt Jego pracy można zobaczyć w GALERII. Naprawdę warto. Nareszcie otoczenie kaplicy szpitalnej w Warcie zachęci wszystkich do wejścia i spotkania z Panem.

26 czerwca 2017

Poniedziałek dnia 26.06.2017 r. pomimo dużego zmęczenia, zakończył się miłymi, niezapomnianymi wrażeniami, o których chcę się z Wami podzielić.
Bracia Tomek, Norbert, Damian wraz z Ojcem Honoratem, wyruszyli w podróż do naszych bernardyńskich klasztorów, a także do miejsc szczególnego kultu religijnego.
W pierwszej kolejności, odwiedziliśmy ojców i braci w klasztorze w Łęczycy. Po obiedzie, przyszedł czas na zwiedzanie klasztoru, miasta, a także nieopodal znajdującej się historycznej archikolegiaty w Tumie.
W kolejne miejsce wybraliśmy się do Świnic Warckich, by odwiedzić i pomodlić się w Sanktuarium narodzin i Chrztu Świętego św. Siostry Faustyny, pomodlić się przy grobie rodziców św. Faustyny oraz odwiedzić dom narodzin świętej w Głogowcu.
Następnym miejscem naszej wycieczki był klasztor oo. Bernardynów w Kole.
Potem zatrzymaliśmy się w Licheniu, by nasze całodniowe tourne'e nabrało wymiaru duchowego, postanowiliśmy rozpocząć pielgrzymkę od Starego Lichenia w Kościele św. Doroty, udając się do Golgoty, a po przebytej Drodze Krzyżowej udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
W drodze do domu, zahaczyliśmy o najstarszy w Europie i poza Imperium Rzymskim znak drogowy w Koninie, który skutecznie wskazał nam drogę powrotną.
Dziękujemy ojcom i braciom w klasztorze w Łęczycy i Kole za braterską gościnność i ciepłe słowo.

 

IMGP4421
IMGP4419
IMGP4441

22-23 czerwca 2017

Wizyta na Górze Św. Anny

Na zaproszenie ojca Generała Zakonu, udaliśmy się na Górę św. Anny, gdzie miało się odbyć spotkanie braterskie wszystkich pięciu Prowincji Obserwanckich. Z wszystkich naszych braterskich Prowincji na spotkanie z Generałem przybyli postulanci, nowicjusze i bracia klerycy. Naszą pielgrzymkę rozpoczęliśmy od odwiedzenia klasztoru ojców franciszkanów we Wieluniu, następnie udaliśmy się do Kalwarii Praszkowskiej.
Po dotarciu na miejsce i zapoznaniu się z braćmi z bliźniaczych prowincji rozpoczęło się spotkanie z ojcem Generałem. Zostało poruszonych wiele ważnych kwestii dotyczących życia we wspólnocie oraz w zgodzie ze ślubami. Najważniejszym punktem zlotu była Eucharystia w bazylice św. Anny. Wieczorem rozpoczęliśmy wspólną rekreację.
Z samego rana wyruszyliśmy w kierunku Wrocławia, gdzie głównym celem naszej podróży było Afrykanarium. Przez cały wyjazd towarzyszył nam o. Honorat, to też nie mogło się obyć bez odwiedzenia tajskiej restauracji, dzięki czemu choć w małej części mogliśmy poznać smaki Tajlandii. Po dwóch bardzo intensywnych dniach, późnym wieczorem wróciliśmy do domu. Dziękujemy braciom z prowincji św. Jadwigi za gościnność i wspólną modlitwę.

 

12-14 czerwca 2017

Wizyta w Radecznicy

Na zaproszenie O. Marcelego - Gwardiana Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy bracia postulanci uczestniczyli w dorocznym odpuście ku czci św. Antoniego. To była znakomita okazja do zapoznania się z historią Sanktuarium, a także życiem św. Antoniego z Padwy.

5-10 maja 2017

Pielgrzymka do Leżajska

Na zaproszenie O. Izydora - wychowawcy nowicjatu - nasza wspólnota udała się z pielgrzymką do Leżajska, gdzie znajduje się nowicjat naszej Prowincji. Bracia postulanci wzięli udział w sobotnim czuwaniu modlitewnym w intencji powołań (5 maja), mieli także okazję włączyć się w życie nowicjatu i klasztoru w obchodach święta Matki Bożej Pocieszenia (7 maja). Było to znakomite spotkanie integracyjne.

W ciągu kilku dni spotykali się ze sobą bracia nowicjusze i obecni postulanci, którzy (mamy nadzieję) za niecałe 4 miesiące przybędą do Leżajska by rozpocząć roczny nowicjat. Bardzo dziękujemy O. Izydorowi za zaproszenie i wszystkim opcjo i braciom za miłą atmosferę naszego spotkania.

W GALERII znaleźć można zdjęcia z pielgrzymki.

2 maja 2017

Wizyta Jednostki Strzeleckiej z Wrocławia

W naszym klasztorze zagościła niezwykła grupa, jaką była Jednostka Strzelecka 2014 z Wrocławia. Wśród członków grupy był Krzysztof Pawlus, który doskonale zna klasztor w Warcie. Bracia postulanci przywitali grupę wspólną kolacją. Wcześniej członkowie grupy mogli zwiedzić kościół i klasztor. Podczas wspólnego spotkania była okazja do rozmów, a także krótkiego przybliżenia historii zakonu bernardynów w perspektywie walki o niepodległość Polski.

IMGP4310
IMGP4311
IMGP4307

9-14 kwietnia 2017

Bracia postulanci bardzo aktywnie włączyli się w obchody Wielkiego Tygodnia w Kalwarii Zebrzydowskiej. Dla wszystkich braci było to pierwsze tego typu doświadczenie uczestniczenia w wielkim wydarzeniu w naszym największym Sanktuarium pasyjno-maryjnym.

Bracia postulanci nie tylko uczestniczyli w samych uroczystościach poprzez zaangażowanie w służbę liturgiczną ołtarza, ale także pełnili różne posługi w samym klasztorze.

marzec 2017

Postulant Tomasz Stanecki wraz z O. Honoratem (O. duchowny postulatu i kapelan szpitala w Warcie) przygotowali projekt odświeżenia kaplicy szpitalnej. Brat Tomasz ma szczególne uzdolnienia artystyczne (prowadzi w postulacie kronikę). Jego niezwykły talent może być tutaj pięknie wykorzystany na chwałę Bożą i pożytek modlących się w kaplicy wiernych - pensjonariuszy szpitala. Na efekt Jego pracy nie trzeba długo czekać. Po dwóch tygodniach pojawił się na ścianie efekt Jego żmudnej pracy (co widać na zdjęciach w GALERII).

Oczywiście to dopiero początek, na efekt końcowy trzeba będzie jeszcze nieco poczekać, ale już teraz widać rękę artysty...

marzec 2017

Wielki Post 2017

Bracia postulanci codziennie w godzinach wieczornych prowadzą dla całej Parafii nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Każdy z braci przygotowuje tekst nabożeństwa i wprowadza wiernych w klimat wielkopostnego czasu, który ma przygotować do największych świąt: Wielkiego tygodnia i Wielkiej Nocy.

20-25 stycznia 2017

Kalwaria - Kraków - Alwernia - Częstochowa

W ramach wyjazdu poświątecznego odwiedziliśmy 4 nasze klasztory w Prowincji. Była to okazja by poznać ich historię, porozmawiać z zakonnikami. Poczuliśmy się częścią Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP, zwanych potocznie "bernardynami".W Kalwarii Zebrzydowskiej wzięliśmy udział w zorganizowanych przez WSD jasełkach. Przypadły nam one do gustu, były fantastycznie przygotowane przez braci kleryków. Bardzo dziękujemy za gościnę i dobre słowo.

19-21.12.2016

Wytężony czas pracy braci w postulacie i klasztorze. Bracia bardzo aktywnie włączyli się w przygotowanie klasztoru i kościoła do świąt Bożego Narodzenia. Punktem kulminacyjnym była uroczysta kolacja z całą wspólnotą klasztoru na dzień przed wyjazdem braci do domów rodzinnych na święta Bożego Narodzenia.

O. Gwardian złożył braciom uroczyste życzenia a cała wspólnota podzieliła się z braćmi opłatkiem.

 

Więcej zdjęć z tego okresu przygotowań w galerii.

6.12.2016

Tradycyjnie (ponieważ zawsze jesteśmy grzeczni) zaszczycił nas swoja obecnością św. Mikołaj i jak zwykle zaprosił nas do sióstr Bernardynek (do klasztoru nie przyszedł ... zakonnicy nie zasłużyli na św. Mikołaja!!!).

Siostry zrobiły przepyszna pizzę a postulant Norbert zaskoczył nas wspaniałym ciastem... Dziękujemy siostrom i św. Mikołajowi, że o nas nie zapomniał...

IMGP4067
IMGP4084

1.12.2016

Odwiedziliśmy ZSS w Warcie. Spotkanie z Panią dyrektor placówki oświatowo-wychowawczej. Bracia postulanci będą przychodzić do tej szkoły jako wolontariusze w niesieniu pomocy dla nauczycieli, a także bardzo praktycznie uczestniczyć w zajęciach z dziećmi i młodzieżą szkoły. Bardzo się cieszymy z takiej możliwości i dziękujemy z serca Pani dyrektor.
 

24.11.2016

Wyjazd do Zduńskiej Woli

Zduńska Wola. Miejsce urodzenia św. Maksymiliana Kolbe. W tym dniu zwiedziliśmy muzeum poświęcone pamięci świętego O.Maksymiliana, a także nawiedziliśmy kościół Parafialny, w którym św. Maksymilian został ochrzczony. Po muzeum i kościele oprowadziła nas dyrektorka muzeum, która z wielką pasją opowiadała nam o życiu św. Maksymiliana.

Zdjęcia z wyjazdu w galerii...
 

27-29.10.2016

Wizytacja generalna przed kapitułą Prowincjalną

Wizytacja generalna przed kapitułą Prowincjalną, która odbędzie się w kwietniu 2017 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wizytację przeprowadził O. Ezdrasz Biesok z Prowincji Wniebowzięcia NMP. Wizytacja w naszym klasztorze w Warcie odbyła się w bardzo braterskiej atmosferze. O. wizytator oprócz spotkań ze współbraćmi z konwentu nie omieszkał także „nawiedzić” postulat jako „bardzo ważną - jak sam powiedział- cząstkę tego miejsca także w wymiarze całej Prowincji i Zakonu”.
O. Ezdrasz spotkał się z postulatami i wychowawcą podczas wspólnej rekreacji.
Była okazja poznać nieco Ojca wizytatora i zadać Mu kilka ciekawych pytań.
Nie omieszkam w tym momencie jako wychowawca postulatu zaznaczyć, że słowa O. wizytatora o ważności postulatu w zakresie formacji początkowej w Prowincji i naszym zakonie bardzo nas wszystkich podbudowały i umocniła. Jako postulanci i wychowawca wreszcie poczuliśmy się naprawdę docenieni i potrzebni w skali Prowincji. Nie jesteśmy jakąś odrębna wspólnotą tzw. "wzajemnej adoracja" ale wspólnotą, która ma swoje cele i zadania w początkowym rozeznawaniu powołania franciszkańskiego.

 

IMGP3964
IMGP3963

13.10.2016

Warsztaty z zakresu pierwszej pomocy medycznej

Warsztaty w postulacie z zakresu I pomocy medycznej. Ćwiczenia teoretycznie i praktycznie przeprowadził Krzysztof Pawlus - uczestnik misji pokojowej w Afganistanie, z zawodu ratownik medyczny.

7-10.10.2016.

Wyjazd do Kalwarii Zebrzydowskiej na spotkanie z Generałem zakonu

To było niezapomniane spotkanie w WSD z O. generałem zakonu O. O. Michaelem Perry OFM.

Wraz z braćmi klerykami uczestniczyliśmy w Uroczystej Mszy św. w seminaryjnej kaplicy a następnie w spotkaniu na salce rekreacyjnej. O. Generał podzielił się z nami swoimi przemyśleniami dotyczącymi charyzmatu franciszkańskiego, naszego zaangażowania dziś na polu ewangelizacji nie tylko na misjach ale także w naszych wspólnotach a także odpowiadał na pytania braci. To co mówił do nas O. Generał dotknęło naszego serca ponieważ mieliśmy świadomość, że mówi do nas następca św. Franciszka, któremu na sercu leży to, by zawsze w swoim franciszkańskim powołaniu stawiać w centrum naszego życia Pana Jezusa. By wszystko to co robimy odnosić do Jezusa a także w imię Jezusa budować naszą braterska wspólnotę, która należy przecież do naszego charyzmatu. Ze smutkiem i wielkim bólem O. Generał odniósł się do tego iż często nasze franciszkańskie klasztory bardziej przypominają tzw "hotele franciszkańskie" niż miejsca w których w centrum stawia się osobą Jezusa i życie we wspólnocie. Takie życie "anty franciszkańskie" wzywa nas do osobistego nawrócenia, ducha pokuty o zaczynania od nowa.

Wieczorem uczestniczyliśmy w Uroczystej rekreacji w refektarzu klasztoru kalwaryjskiego.

Z serca pragniemy podziękować O. Azariaszowi - kustoszowi klasztoru w Kalwarii, za wspaniałą gościnę a także br. Samuelowi za przyjęcie.

W Kalwarii bardzo odczuliśmy braterską wspólnotę i ta wizyta na pewno przyczyni się do naszego lepszego stawania się braćmi mniejszymi na wzór św. Franciszka.

26.09.2016

Kopanie ziemniaków w ogrodzie przyklasztornym

To był pierwszy poważny test dla braci postulantów z ich zaangażowania, chęci do pracy i pomocy. Bracia wywiązali się z zadania wzorowo.

26.09.2016

Sobota. I obowiązki braci

Rekreacja z O. Prowincjałem, który odwiedził nas w drodze do Warszawy na Uroczystości ku czci Bł. Władysława z Gielniowa.

24.09.2016

Przybycie do Warty 5 braci, którzy w naszym bernardyńskim klasztorze rozpoczynają roczny postulat

W tym roku do Warty przybyło 5 postulantów, którzy rozpoczynają roczny postulat:

Tomasz Stanecki - Józefków (k. Gostynina, diecezja włocławska)

Damian Kuliński - Łazy (k. Zawiercia)

Damian Falkowski - Skępe

Grzegorz Kozak - Kowalowy (k. Jasła)

Norbert Bazan - Toedorówka (k. Dukli)

bottom of page