
POSTULAT
przy Klasztorze i kościele oo. Bernardynów
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Warcie
POKÓJ I DOBRO !

Aktualności
POŻEGNALNE SPOTKANIE Z SIOSTRAMI
Dnia 29 września odwiedziliśmy nasze sąsiadki, siostry Bernardynki, aby podziękować za modlitwę i wszelkie formy współpracy jakich podjęliśmy się wspólnie podczas postulatu. Pod koniec spotkania każdy z nas otrzymał swój habit, który założymy podczas obłóczyn w nowicjacie wykonany przez s. Paulę. Za każde spotkanie drogim siostrom - serdeczne Bóg zapłać!
WIELKI ODPUST W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ
W dniach od 10-18 sierpnia nasza wspólnota pomagała w uroczystościach odpustowych Wniebowzięcia NMP w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nasze zadania były różne: od prac organizacyjnych, ustawianie ołtarzy z braćmi klerykami, nagłośnienie na procesji Współcierpienia po zbieranie tacy i posługę liturgiczną. Więcej informacji na stronie: kalwaria.eu





KRAKÓW, KALWARIA ZEBRZYDOWSKA -
CZAS DLA BOGA, WSPÓLNOTY, RODZIN...
Ten wyjazd był dla nas wyjątkowy pod wieloma względami i zupełnie inny niż wszystkie. Zaczynamy go w piątek, 21 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Pod wieczór dojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej i zaczęliśmy od prób liturgicznych pod okiem br. Celestyna oraz w towarzystwie braci kleryków. Następny dzień zostanie szczególnie w pamięci każdemu z nas. 22 czerwca przez posługę bpa Janusza Mastalskiego dwóch naszych braci diakonów: Cyriak i Maksymin otrzymali święcenia kapłańskie. Zaangażowaliśmy się w posługę liturgiczną tej uroczystej ceremonii. W niedzielę uczestniczyliśmy w Mszy świętej prymicyjnej o. Maksymina Ferenca, neoprezbitera. Tego też dnia poznaliśmy rodziców br. Emanuela oraz tatę br. Krzysztofa. Po wspólnej kawie, o. Wenanty oprowadził rodziny i nas po kalwaryjskim sanktuarium i części klasztoru.
Poniedziałek był dniem spędzonym w rodzinnych miejscach br. Krzysztofa - Krakowie-Nowej Hucie. Tu zobaczyliśmy słynny przez osobę kard. Karola Wojtyłę (św. Jana Pawła II) kościół "Arka Pana", kościół cystersów, Aleję Różaną oraz czołg z czasów zimnej wojny. Zwiedziliśmy Krakowskie ZOO. Zobaczyliśmy ciekawe zwierzęta i dużo o nich dowiedzieliśmy się. Nie zabrakło zwiedzania Krakowa i wolnego czasu. We wtorek, w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Myślenicach, aby spróbować lodów tajskich PiDi, które prowadzi Dawid, brat br. Emanuela. On sam przed postulatem pomagał bratu w firmie i także dla nas przygotował lody. Potem zobaczyliśmy kościół, w którym mieści się obraz Myślenickiej Pani oraz Rynek. Następnym punktem była rodzinna miejscowość br. Emanuela, Polanka. Tutaj zostaliśmy ugoszczeni przez jego rodziców i mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądał nasz współbrat w latach dzieciństwa. Ostatnim punktem był Zamek Ogrodzieniec.
Zdjęcia można jak zawsze zobaczyć w Galerii.

BRATERSKIE ODWIEDZINY W ŁĘCZYCY I ŁODZI
18 czerwca ruszyliśmy w trasę z naszym Ojcem Duchownym, o.Honoratem. Pierwszym miejscem były Świnice Warckie, kościół chrztu św. Faustyny Kowalskiej oraz jej rodzinny dom w Głogowcu. Nawiedziliśmy grób rodziców Świętej i ruszyliśmy w trasę dalej - do Tumu, gdzie stoi romańska kolegiata. Następnie odwiedziliśmy klasztor i braci w Łęczycy. Mieliśmy także czas na zwiedzanie starego miasta i łęczyckiego zamku. Dalej ruszamy na Łódź. Pierwszy przystanek to Łagiewniki, sanktuarium bł. Rafała Chylińskiego oraz odwiedziny w WSD Franciszkanów Konwentualnych. Spotkaliśmy tutaj braci kleryków i juniorystów, z którymi rozmawialiśmy o życiu zakonnym w wydaniu czarnym i brązowym. Następnie zajechaliśmy do klasztoru w Łodzi - tu o. Bruno, gwardian klasztoru zaprosił nas na wspólną rekreację a dalej o. Juwenalis, dyrektor Szkół Bernardyńskich, zaprosił do szkoły. Tutaj oprowadzał nas o. Bartosz, dosłownie od piwnicy aż po dach.
Wizytę w Łodzi kończymy przejściem ul. Piotrkowską oraz zwiedzaniem Manufaktury Łódzkiej.




ODPUST KU CZCI ŚW. ANTONIEGO W KOLE
13 czerwca, nasza wspólnota (oprócz br. Krzysztofa z przyczyn zdrowotnych) posługiwała podczas Mszy świętych i nabożeństw ku czci św. Antoniego w Kole, w naszym przyklasztornym kościele. Kazania odpustowe o św. Antonim głosił nasz magister, o. Wenanty. Wyjazd do Koła był kolejną okazją do poznania klimatu wspólnoty z braćmi.
Serdecznie dziękujemy o. Henrykowi Hajzlerowi, gwardianowi za zaproszenie i życzliwe przyjęcie. Dziękujemy wspólnocie Ojców i Brata za przyjęcie nas, rozmowy i współpracę.
Br. Wojciech i Br. Maciej na Polach Lednickich
1 czerwca dwóch naszych braci wzięło udział w Spotkaniu Młodych
Lednica 2000. Tegoroczne spotkanie na Polach Lednickich przebiegało pod hasłem: Wiesz, że Cię kocham. Doświadczenie Bożej miłości było głównym priorytetem widocznym w sakramencie pokuty i Eucharystii. Poznaliśmy naszych współbraci formacji - postulantów Prowincji św. Franciszka ze Wschowy. Rozmawialiśmy o naszym życiu codziennym.
Dziękujemy Panu Bogu i Matce Bożej za udział w tym pięknym wydarzeniu wiary, które umocniło nas na drodze powołania.
Zdjęcia zamieszczamy poniżej
OSTATNI WYJAZD DO KALISZA
We wtorek, 21 maja ostatni raz jako wspólnota postulatu pojechaliśmy dziękować św. Józefowi za jego przemożne wstawiennictwo i prosić o dalszą opiekę. Przy tej okazji obejrzeliśmy wartościowy film "Tolkien" - biograficzną opowieść o wielkim pisarzu znanym z m.in. Władcy Pierścienia.
Nie brakowało modlitwy - nawiedzenia Pana Jezusa w kościele Franciszkanów Konwentualnych i wspólnych nieszporów. Przed odjazdem posililiśmy się włoską pizzą i umocnieni wracamy do klasztoru. Dziękujemy Panu Bogu za ten bardzo dobry czas. Więcej zdjęć w GALERII





IMIENINY BR, MACIEJA
11 Maja, w sobotę, świętowaliśmy imieniny brata Macieja, które wypadają
14 maja. Życzenia w imieniu wszystkich złożył br. Krzysztof, następnie obecni wśród nas na salce o. Wenanty, o. Juliusz, o.Honorat oraz pozostali bracia rocznikowi.

IMIENINY BR. WOJCIECHA
23 Kwietnia świętowaliśmy imieniny brata Wojciecha (liturgicznie ze względu na Poniedziałek Wielkanocny Mszą świętą uczciliśmy we wtorek, tydzień później) uroczystą rekreacją.

Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza Was pokojem i dobrem, radością i błogosławieństwem na każdy dzień!
Alleluja!

NAJWAŻNIEJSZE DNI ROKU W POSTULACIE
Mogłoby się wydawać, że postulanci na czas Wielkiego Tygodnia zniknęli z Warty. W tym czasie pomagaliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas wydarzeń związanych z Misterium Męki Pańskiej i liturgią najważniejszych dni w roku. W Niedzielę Palmową dane nam było spotkać się z Ministrem Generalnym Zakonu Braci Mniejszych, którym jest Amerykanin, o. Michael Perry. Mieliśmy łaskę pracy na różnych polach: przygotowań potrzebnych rzeczy, logistyki, zakrystii czy porządkowaniu kościoła. Praca stawała się szkołą modlitwy oraz kontaktu z różnymi braćmi. Poznaliśmy także rodziców Ojca Wenantego, co dało nam dużo radości. W Wielką Sobotę Liturgię Wigilii Paschalnej przygotowywaliśmy i przeżywaliśmy wspólnie z warckimi siostrami. Zdjęcia można znaleźć w GALERII.
WYJAZD DO LEŻAJSKA I OKOLIC
W dniach od 4 do 8 kwietnia spędziliśmy czas z Braćmi Nowicjuszami (nasi poprzednicy w postulacie 2017/2018) w Leżajsku. Towarzyszyło nam dwóch postulantów z Prowincji MB Anielskiej - br. Paweł i br. Dominik, którzy będą z nami odbywać czas formacji w nowicjacie. Po drodze odwiedziliśmy nasz klasztor w Opatowie, gdzie przyjął nas i po kościele oprowadził o. Demetriusz Kmieć.
W wielkim skrócie: modliliśmy się wspólnie, nie zabrakło rekreacji, rozmów z braćmi, poznawania życia w nowicjacie przez porządki w klasztorze. Pomogliśmy w obstawieniu inscenizacji Drogi Krzyżowej i scenki ewangelicznej dla dzieci ze Szkoły Specjalnej w Leżajsku, dla której o. Erwin - magister nowicjatu, prowadził rekolekcje.
6 kwietnia odwiedziła nas rodzina br. Wojciecha - Mama i dwóch Braci. Po wspólnej kawie z poszliśmy na plac zabaw przy Domu Pielgrzyma spędzić wspólnie czas. Tego też dnia rozpoczęliśmy Nocne Czuwanie w intencji powołań, które zorganizował o. Fabian Wikiera OFM.
7 kwietnia wieczorem odwiedziliśmy rodzinę br. Macieja. Czas spędziliśmy przy kolacji i domowych wypiekach, jak na rodzinę piekarzy przystało.
Dzień później wraz z nowicjuszami i o. Hipolitem (Ojciec Duchowny nowicjatu) wyruszyliśmy do Kalwarii Pacławskiej, gdzie modliliśmy się przed Obrazem Matki Bożej Słuchającej oraz grobie Czcigodnego Sługi Bożego, o. Wenantego Katarzyńca - patrona naszego Magistra. Następnie zwiedzaliśmy Przemyśl, rodzinne miasto br. Wojciecha. Oprócz kościołów: Przemyskiej Archikatedry, Franciszkanów Konwentualnych i Karmelitów, zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, Muzeum Archidiecezjalne oraz próbowaliśmy miejscowych specjałów. Po drodze do Warty zwiedziliśmy Sandomierz. Po zdjęcia jak zawsze zapraszamy do Galerii.

ODWIEDZINY RODZINY BR.WIKTORA
Od 28 do 30 marca gościliśmy rodzinę br. Wiktora z centralnej Ukrainy. Odwiedzić naszego współbrata przyjechało 4 osoby, Mama Julia, Tato Vasyl, siostrzyczka Basia i młodszy brat Wolodymyr (czyli Wowa). Spędzili z nami rekreacje ubogacając opowiadaniem o życiu codziennym, historii Wiktora, jak odnalazł drogę na postulat a także swoimi talentami. Mama Wiktora gra na instrumentach klawiszowych a Wowa, oprócz klawiszy podobnie jak brat Wiktor na gitarze. Tato okazał się mistrzem gry w szachy. Dziękujemy im za ich obecność wśród nas!
IMIENINY BR. EMANUELA
W ubiegłą niedzielę, 26 marca świętowaliśmy imieniny br. Emanuela, które dość symbolicznie zbiegły się z połową naszego postulatu. Podczas wieczornej rekreacji br. Krzysztof złożył Solenizantowi życzenia w formie wierszowanej, następnie każdy z nas złożył życzenia. Następnie zasiedliśmy do stołu, gdzie można było spróbować skromnych tostów roboty reszty braci w tajemnicy przed Solenizantem. W sam dzień imienin uczciliśmy poranną uroczystą gimnastyką Emanuela, który ją prowadzi dla nas a po południu zaprosiliśmy Emanuela na kawę (co uznajemy za wyjątkowe gdyż kawę pija tylko w gościach.


U ŚW. JÓZEFA W KALISZU
21 lutego nasza wspólnota udała się do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu aby w połowie postulatu na nowo zawierzyć nasze powołanie, nasze rodziny.
Była to okazja do osobistej modlitwy i spowiedzi, refleksji... nie zabrakło akcentu rekreacyjnego: kino. Jedna część z nas zdecydowała się na Kapitana Marvela, druga na Kuriera - to opowieść o Janie Nowaku Jeziorańskim, który zapisał się w historii Polski czasu II wojny światowej.
Nie zabrakło zwiedzania pięknego starego miasta i rynku.

PRAWIE JAK NAD MORZEM, CZYLI SIEDLĄTKÓW
W niedzielne popołudnie pojechaliśmy 20 km od Warty na północ aby zobaczyć kościółek na wyspie w wiosce Siedlątków. Jest to najmniejsza parafia w Polsce. Kościół znajduje się w pobliżu pięknych widoków zbiornika wodnego Jeziorsko, co sprawia, że można choć odrobinę poczuć klimaty nadmorskie. Na zdjęciu pojawiła się nowa twarz - był z nami Tomek, który spędził z nami kilka dni, żeby rozeznać swoje powołanie. Towarzyszył nam na wspólnej modlitwie, Eucharystii i na rekreacji. Po zdjęcia jak zawsze zapraszamy do GALERII
WIECZÓR MIŁOSIERDZIA Z JANEM PAWŁEM II W PARAFII WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W SIERADZU
7 marca (w I czwartek miesiąca) nasza wspólnota na zaproszenie Ks. Inf. Mariana Bronikowskiego wzięła udział w Wieczorze Miłosierdzia. Rozpoczęliśmy Mszą świętą pod przewodnictwem o. Wenantego o godz. 18.00. Przywitał nas pełen radości z odpowiedzi na zaproszenie Ksiądz Infułat. Po Mszy świętej w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej - "sykstynie sieradzkiej" jako pierwszy o Janie Pawle II opowiadał o. Wenanty. Przybliżył on zebranym wspomnienia ze spotkań jego rodziców (bierzmowanie) z ówczesnym kard. Karolem Wojtyłą, który do 1978 roku wizytował jego rodzinną Parafię w Krzyżowej k. Żywca (do 1991 roku należącą do archidiecezji krakowskiej). W dalszej części wypowiedzi znalazły się także wspomnienia z osobistych spotkań z Ojcem Świętym podczas papieskich pielgrzymek do Polski, a także z udziału jako kleryka w uroczystości beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II w Rzymie. Następnie brat Krzysztof i br. Wojciech podzielili się świadectwem własnego powołania, na które ogromny wpływ wywarła niepowtarzalna duchowość Papieża Polaka.
We wspomnianej kaplicy mieliśmy możliwość zobaczyć klęcznik z relikwiami I stopnia św. Jana Pawła II oraz odlew jego dłoni (jedyny w świecie w kościele) Mieliśmy okazję przez chwilę spotkać zaprzyjaźnionego z Ks. Infułatem Regensa Penitencjarni Apostolskiej Ks. Prałata Krzysztofa Nykiela, który poświęcił znajdujący się w kaplicy klęcznik z relikwiami.
Podsumowanie stanowiła Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po niej Ksiądz Marian zaprosił nas na posiłek. Przy tej okazji wysłuchaliśmy wielu osobistych wspomnień związanych ze Świętym Papieżem Polakiem, ale niech zostaną owiane tajemnicą... niech w nas owocują i promieniują na ludzi.
Z całego serca składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ za niepowtarzalne doświadczenie i wydarzenie wiary, w jakim mogliśmy wziąć udział przede wszystkim Panu Bogu, Matce Bożej, którą szczególnie św. Jan Paweł II ukochał oraz Księdzu Infułatowi Marianowi Bronikowskiemu, jego Księżom Wikariuszom oraz Wiernym zgromadzonym w ten wieczór w kolegiacie sieradzkiej. Po zdjęcia zapraszamy do GALERII. Poniżej podajemy linki do stron, na których to wydarzenie opisano.

NIE MA JAK U MAMY...
W piątkowy poranek, 22 lutego pojechaliśmy podziękować Matce Bożej za nasz rocznik, za nasze powołanie i odwiedzić Księdza Proboszcza i Księdza Wikarego w Charłupi Małej. Po Mszy św. w kaplicy Serca Pana Jezusa modliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Księżnej Sierzadzkiej
ODWIEDZINY O. GWIDONA
20 lutego odwiedził nas Wikariusz Prowincji, o. Gwidon Hensel. To były jego pierwsze odwiedziny warckiego klasztoru i postulatu. O. Gwidon opowiadał nam o swojej pracy duszpasterskiej, formacji a także rozmawiał z nami o naszym życiu.
Spotkanie podsumowała Koronka do Bożego Miłosierdzia w kaplicy, błogosławieństwo Ojca Gościa i życzenia skierowane do nas.
REKOLEKCJE POWOŁANIOWE
Od 8 do 10 lutego po raz pierwszy w Warcie odbyły się rekolekcje dla młodych mężczyzn rozeznających swoje życiowe powołanie. Byli to Łukasz z Krakowa i Jakub z Warszawy, których czterech z naszych braci miało okazję poznać przed postulatem na rekolekcjach w Zakopanem. Miło wspominamy ten czas, kiedy rozeznawaliśmy swoje powołanie i zdecydowaliśmy się na wstąpienie...
Rekolekcje prowadził Duszpasterz ds. Powołań w naszej Prowincji - o. Fabian Wikiera OFM z klasztoru. Towarzyszyliśmy im w modlitwie i rekreacji.
Polecamy ich wybory życiowe Waszym modlitwom

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚW. BERNARDYNA
Po naszym przyjeździe od Matki Kalwaryjskiej zastała nas w klasztorze radosna wieść o tym, że w warckim klasztorze znajdują się jeszcze przez dwa dni relikwie św. Bernardyna ze Sieny. Mieliśmy okazję pomodlić się wspólnie i indywidualnie przy relikwiach naszego wielkiego świętego. Po dwóch dniach relikwie przenieśliśmy do kościoła sióstr Bernardynek. W Dniu Życia Konsekrowanego w kościele sióstr wzięliśmy udział w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem o. Bolesława Opalińskiego OFM, który przewozi relikwie św. Bernardyna po klasztorach naszej Prowincji. W homilii mogliśmy się dowiedzieć, że oprócz wytrwałej modlitwy Bernardyn oznaczał się dobrym poczuciem humoru, otwartością na ludzi oraz szczególną miłością do Imienia Jezus.