top of page

7-13 listopada - Kalwaria Zebrzydowska -

pierwsze odwiedziny tzw. "Serca Prowincji"

 

Drugi tydzień listopada cała nasza wspólnota postulancka wraz z Ojcem Faustynem spędziła u stóp

Matki Bożej Kalwaryjskiej. Był to dla nas wyjątkowy czas, który został nazwany " Górą Przemienienia".
 

 

7 listopada
Po całym dniu męczącej podróży szczęśliwie dotarliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Zostaliśmy zakwaterowani w domu pielgrzyma im. Bł. Anastazego Pankiewicza. Następnie zjedliśmy obiado-kolację w klasztornym refrektarzu, a przed snem, modliliśmy się wpólnie w kaplicy Męki Pańskiej.

8 listopada
Dzisiejszy dzień spędziliśmy niemalże w całości w murach Seminarium, gdzie z okazji wspomnienia

Bł. Jana Dunsa Szkota, Patrona tego budynku, miała miejsce uroczysta inauguracja roku Akademickiego 2013/2014.

Rozpoczęła się ona uroczystą Eucharystią pod przewodnictwem Ojca Prowincjała Jarosława Kani.

Następnie wszyscy zebrani zgromadzili się na auli. Doniosłość tego spotkania podkreśliło uroczyste odśpiewanie  hymnu "Gaude Mater". Mieliśmy przyjemność wysłuchać kilku referatów, m.in. referatu profesora dr hab. teologii biblijnej ks. Tomasza Jelonka, jak również o.Edmunda Świerczka. Po wszystkich przmówieniach,klerycy pierwszego kursu otrzymali indeksy. Zwieńczeniem spotkania był wspólny obiad.Po południu byliśmy świadkami niezwykle zaciętego meczu " Filozofia vs. Teologia".Wieczorem natomiast, posililiśmy nasze umysły. Historyka, o.Aleksander Śitnik., przybliżyła nam historięZakonu Braci Mniejszych za życia, jak również i po śmierci św.Franciszka.

9 listopada
Ten dzień był kontynuacją sypozjum dot. historii Seminarium. Po obiedzie wzieliśmy udział w projekcji filmuo bł. Janie Dunsie ze Szkocji. Kolejnym punktem dnia był koncert scholi WSD, który odbył się w kaplicy seminaryjnej. Zaprezentowana została muzyka liturgiczna. Kilku braci z naszej postulanckiej wspólnoty wzięłow nim udział. Śpiew wprawił słuchaczy w nastrój refleksji i zadumy.

 

10 lisopada
Dziś mieliśmy trochę więcej czasu dla siebie i dla naszych bliskich. Ten niedzielny dzień rozpoczęliśmy jak zawsze bardzo pobożnie Jutrznią. Później poszliśmy na Mszę św., która odbyła się w Bazylice Matki Bożej Anielskiej.

Czas wolny mieliśmy aż do uroczystych Nieszporów, a więc do poźnego popołudnia. W tym czasie, niektórzy urządzili  sobie przechadzkę do Lanckorony. Inni zaś dostąpili zaszczytu gry na sanktuaryjnych organach. Jeszcze inni mieli to szczęście spotkania się z rodziną.
 

11 listopada
Dziś odpowiedzieliśmy na zaproszenie Ks. Proboszcza ze Skawinek. Jest to mała wioska w pobliży Kalwarii Zebrzydowskie. W Święto Odzyskania Niepodległości, uczestniczyliśmy we Mszy św. za Ojczyznę, która rozpoczęła się o godz. 10:00. Przewodniczył jej nasz wychowawca. Następnie, procesyjnie udaliśmy się pod pomnik upamiętniający poległych za Polskę. Po zakończeniu uroczystości patriotycznych, zostaliśmy zaproszeni przez ks.Proboszcza na obiad.Po południu, odwiedziliśmy Wadowice. Tam zostaliśmy oprowadzeniu po klasztorze ojców Karmelitów, gdzie jeden z ojców przybliżył nam charyzmat tego zakonu, oraz przedstawił  dwie postaci nie nieodłocznie związane z wadowickim Karmelem: św. Rafała Kalinowskiegi i SŁUGĘ Bożego Rudolfa Warzechę.

 

12 listopada
Dzisiaj weszliśmy trochę w psychikę człowieka. Spotkaniu przewodziła krakowska psycholog - p.Ewa.
Chociaż po kilku godzinach pracy byliśmy zmęczeni, to nie możemy powiedzieć że był to czas zmarnowany!
Dzięki tym zajęciom, mogliśmy jeszcze bardziej poznać samych siebie, a także siebie nawzajem.
Wykłady stanowiły dwa bloki. Na pierwszym poznawaliśmy psychikę człowieka. Zależności jej działania. Mogliśmy dowiedzieć się w jaki sposób pojawiają się swoistego rodzaju blokady w naszej psychice,
a co oddziałowuje nieraz na nasz styl bycia, życia, działania; na nasze relajce z innymi ludźmi,
na przeżywanie samych siebie. Pierwszą część uwieńczył wspólny obiad. 
Drugą zaś część wykładów, stanowiła w dużej mierze praca zespołowa. Podzieleni na grupy, musieliśmy opracować plan działania związany z wydobyciem ludzi o różnych uwarunkowaniach psychofuzycznych z zatapianej przez wodę jaskini.Tę część wykładu zakończył fantastyczny film pt.:"Pręgi". 

Film opowiada o życiu młodego mężczyzny, Wojciecha Winklera, na którego zachowanie i charakter silny wpływ miały doświadczenia z młodości, kiedy był bity przez ojca. Akcja filmu rozpoczyna się w 1984 roku.
13-letni Wojtek jest wychowywany przez ojca, matka zmarła przy porodzie. Andrzej (ojciec) chce, by Wojtek wyrósł na "prawdziwych ludzi", jednak próbuje to osiągnąć sadystycznymi metodami. Wojtek jest przeciętnym chłopcem, lecz w przeciwieństwie do kolegów, jest okrutnie karany za wybryki. Przyjaźni się z Bartkiem i wierzy,
że ta przyjaźń przetrwa lata. Wojtek przeżywa także pierwszą młodzieńczą miłość, niestety jego wybranka kpi
z niego. Pewnego dnia Wojtek ucieka z domu... Druga część filmu rozgrywa się w czasach współczesnych.
Wojciech jest już dorosły i samotnie mieszka w małym mieszkaniu.
Podczas pobytu w Tatrach poznaje Tatianę, która proponuje, by ich znajomość zmieniła się w związek.
Wojciech nie jest jeszcze na to gotowy. Nadal ciążą na nim wspomnienia z dzieciństwa.

 

13 listopada
Nasz pobyt w Kalwarii dobiegł końca. Wracamy do naszego klasztoru w Warcie. Dobrze było odpocząć u boku Matki Bożej, Wychowawczyni powołań. To Jej zawierzamy nasz pobyt w Kalwarii i
modlimy się o to, aby przyniósł on błogosławione owoce w życiu naszym i naszych bliskich. O to, aby Dobry Pan, przez przyczynę Niepokalanej zlewał na nas obfite łaski i dobrodziejstwa.  

bottom of page