Aktualności

 

POŻEGNALNE SPOTKANIE Z SIOSTRAMI

Dnia 29 września odwiedziliśmy nasze sąsiadki, siostry Bernardynki, aby podziękować za modlitwę i wszelkie formy współpracy jakich podjęliśmy się wspólnie podczas postulatu. Pod koniec spotkania każdy z nas otrzymał swój habit, który założymy podczas obłóczyn w nowicjacie wykonany przez s. Paulę. Za każde spotkanie drogim siostrom - serdeczne Bóg zapłać! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIELKI ODPUST W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

W dniach od 10-18 sierpnia nasza wspólnota pomagała w uroczystościach odpustowych Wniebowzięcia NMP w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nasze zadania były różne: od prac organizacyjnych, ustawianie ołtarzy z braćmi klerykami, nagłośnienie na procesji Współcierpienia po zbieranie tacy i posługę liturgiczną. Więcej informacji na stronie: kalwaria.eu

 

 

 

 

 

 

KRAKÓW, KALWARIA ZEBRZYDOWSKA -
CZAS DLA BOGA, WSPÓLNOTY, RODZIN...

Ten wyjazd był dla nas wyjątkowy pod wieloma względami i zupełnie inny niż wszystkie. Zaczynamy go w piątek, 21 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Pod wieczór dojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej i zaczęliśmy od prób liturgicznych pod okiem br. Celestyna oraz w towarzystwie braci kleryków. Następny dzień zostanie szczególnie w pamięci każdemu z nas. 22 czerwca przez posługę bpa Janusza Mastalskiego dwóch naszych braci diakonów: Cyriak i Maksymin otrzymali święcenia kapłańskie. Zaangażowaliśmy się w posługę liturgiczną tej uroczystej ceremonii. W niedzielę uczestniczyliśmy w Mszy świętej prymicyjnej o. Maksymina Ferenca, neoprezbitera. Tego też dnia poznaliśmy rodziców br. Emanuela oraz tatę br. Krzysztofa. Po wspólnej kawie, o. Wenanty oprowadził rodziny i nas po kalwaryjskim sanktuarium i części klasztoru. 
Poniedziałek był dniem spędzonym w rodzinnych miejscach br. Krzysztofa - Krakowie-Nowej Hucie. Tu zobaczyliśmy słynny przez osobę kard. Karola Wojtyłę (św. Jana Pawła II) kościół "Arka Pana", kościół cystersów, Aleję Różaną oraz czołg z czasów zimnej wojny. Zwiedziliśmy Krakowskie ZOO. Zobaczyliśmy ciekawe zwierzęta i dużo o nich dowiedzieliśmy się. Nie zabrakło zwiedzania Krakowa i wolnego czasu. We wtorek, w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Myślenicach, aby spróbować lodów tajskich PiDi, które prowadzi Dawid, brat br. Emanuela. On sam przed postulatem pomagał bratu w firmie i także dla nas przygotował lody. Potem zobaczyliśmy kościół, w którym mieści się obraz Myślenickiej Pani oraz Rynek. Następnym punktem była rodzinna miejscowość br. Emanuela, Polanka. Tutaj zostaliśmy ugoszczeni przez jego rodziców i mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądał nasz współbrat w latach dzieciństwa. Ostatnim punktem był Zamek Ogrodzieniec. 

Zdjęcia można jak zawsze zobaczyć w Galerii. 

BRATERSKIE ODWIEDZINY W ŁĘCZYCY I  ŁODZI 

18 czerwca ruszyliśmy w trasę z naszym Ojcem Duchownym, o.Honoratem. Pierwszym miejscem były Świnice Warckie, kościół chrztu św. Faustyny Kowalskiej oraz jej rodzinny dom w Głogowcu. Nawiedziliśmy grób rodziców Świętej i ruszyliśmy w trasę dalej - do Tumu, gdzie stoi romańska kolegiata. Następnie odwiedziliśmy klasztor i braci w Łęczycy. Mieliśmy także czas na zwiedzanie starego miasta i łęczyckiego zamku. Dalej ruszamy na Łódź. Pierwszy przystanek to Łagiewniki, sanktuarium bł. Rafała Chylińskiego oraz odwiedziny w WSD Franciszkanów Konwentualnych. Spotkaliśmy tutaj braci kleryków i juniorystów, z którymi rozmawialiśmy o życiu zakonnym w wydaniu czarnym i brązowym. Następnie zajechaliśmy do klasztoru w Łodzi - tu o. Bruno, gwardian klasztoru zaprosił nas na wspólną rekreację a dalej o. Juwenalis, dyrektor Szkół Bernardyńskich, zaprosił do szkoły. Tutaj oprowadzał nas o. Bartosz, dosłownie od piwnicy aż po dach. 

Wizytę w Łodzi kończymy przejściem ul. Piotrkowską oraz zwiedzaniem Manufaktury Łódzkiej.

 

 

ODPUST KU CZCI ŚW. ANTONIEGO W KOLE

13 czerwca, nasza wspólnota (oprócz br. Krzysztofa z przyczyn zdrowotnych) posługiwała podczas Mszy świętych i nabożeństw ku czci św. Antoniego w Kole, w naszym przyklasztornym kościele. Kazania odpustowe o św. Antonim głosił nasz magister, o. Wenanty. Wyjazd do Koła był kolejną okazją do poznania klimatu wspólnoty z braćmi.

Serdecznie dziękujemy o. Henrykowi Hajzlerowi, gwardianowi za zaproszenie i życzliwe przyjęcie. Dziękujemy wspólnocie Ojców i Brata za przyjęcie nas, rozmowy i współpracę. 

 

Br. Wojciech i Br. Maciej na Polach Lednickich

1 czerwca dwóch naszych braci wzięło udział w Spotkaniu Młodych
Lednica 2000. Tegoroczne spotkanie na Polach Lednickich przebiegało pod hasłem: Wiesz, że Cię kocham. Doświadczenie Bożej miłości było głównym priorytetem widocznym w sakramencie pokuty i Eucharystii. Poznaliśmy naszych współbraci formacji - postulantów Prowincji św. Franciszka ze Wschowy. Rozmawialiśmy o naszym życiu codziennym. 

Dziękujemy Panu Bogu i Matce Bożej za udział w tym pięknym wydarzeniu wiary, które umocniło nas na drodze powołania. 

Zdjęcia zamieszczamy poniżej

 

 

OSTATNI WYJAZD DO KALISZA

We wtorek, 21 maja ostatni raz jako wspólnota postulatu pojechaliśmy dziękować św. Józefowi za jego przemożne wstawiennictwo i prosić o dalszą opiekę. Przy tej okazji obejrzeliśmy wartościowy film "Tolkien" - biograficzną opowieść o wielkim pisarzu znanym z m.in. Władcy Pierścienia.

Nie brakowało modlitwy - nawiedzenia Pana Jezusa w kościele Franciszkanów Konwentualnych i wspólnych nieszporów. Przed odjazdem posililiśmy się włoską pizzą i umocnieni wracamy do klasztoru. Dziękujemy Panu Bogu za ten bardzo dobry czas.  Więcej zdjęć w GALERII

IMIENINY BR, MACIEJA

11 Maja, w sobotę, świętowaliśmy imieniny brata Macieja, które wypadają
14 maja. Życzenia w imieniu wszystkich złożył br. Krzysztof, następnie obecni wśród nas na salce o. Wenanty, o. Juliusz, o.Honorat oraz pozostali bracia rocznikowi. 

IMIENINY BR. WOJCIECHA

23 Kwietnia świętowaliśmy imieniny brata Wojciecha (liturgicznie ze względu na Poniedziałek Wielkanocny Mszą świętą uczciliśmy we wtorek, tydzień później) uroczystą rekreacją. 

Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza Was pokojem i dobrem, radością i błogosławieństwem na każdy dzień!

Alleluja! 

NAJWAŻNIEJSZE DNI ROKU W POSTULACIE

Mogłoby się wydawać, że postulanci na czas Wielkiego Tygodnia zniknęli z Warty. W tym czasie pomagaliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas wydarzeń związanych z Misterium Męki Pańskiej i liturgią najważniejszych dni w roku. W Niedzielę Palmową dane nam było spotkać się z Ministrem Generalnym Zakonu Braci Mniejszych, którym jest Amerykanin, o. Michael Perry. Mieliśmy łaskę pracy na różnych polach: przygotowań potrzebnych rzeczy, logistyki, zakrystii czy porządkowaniu kościoła. Praca stawała się szkołą modlitwy oraz kontaktu z różnymi braćmi. Poznaliśmy także rodziców Ojca Wenantego, co dało nam dużo radości. W Wielką Sobotę Liturgię Wigilii Paschalnej przygotowywaliśmy i przeżywaliśmy wspólnie z warckimi siostrami. Zdjęcia można znaleźć w GALERII. 

WYJAZD DO LEŻAJSKA I OKOLIC

 

 

 

 

 

 

 

W dniach od 4 do 8 kwietnia spędziliśmy czas z Braćmi Nowicjuszami (nasi poprzednicy w postulacie 2017/2018) w Leżajsku. Towarzyszyło nam dwóch postulantów z Prowincji MB Anielskiej - br. Paweł i br. Dominik, którzy będą z nami odbywać czas formacji w nowicjacie. Po drodze odwiedziliśmy nasz klasztor w Opatowie, gdzie przyjął nas i po kościele oprowadził o. Demetriusz Kmieć. 

W wielkim skrócie: modliliśmy się wspólnie, nie zabrakło rekreacji, rozmów z braćmi, poznawania życia w nowicjacie przez porządki w klasztorze. Pomogliśmy w obstawieniu inscenizacji Drogi Krzyżowej i scenki ewangelicznej dla dzieci ze Szkoły Specjalnej w Leżajsku, dla której o. Erwin - magister nowicjatu, prowadził rekolekcje. 

6 kwietnia odwiedziła nas rodzina br. Wojciecha - Mama i dwóch Braci. Po wspólnej kawie z poszliśmy na plac zabaw przy Domu Pielgrzyma spędzić wspólnie czas. Tego też dnia rozpoczęliśmy Nocne Czuwanie w intencji powołań, które zorganizował o. Fabian Wikiera OFM.

7 kwietnia wieczorem odwiedziliśmy rodzinę br. Macieja. Czas spędziliśmy przy kolacji i domowych wypiekach, jak na rodzinę piekarzy przystało. 

Dzień później wraz z nowicjuszami i o. Hipolitem (Ojciec Duchowny nowicjatu) wyruszyliśmy do Kalwarii Pacławskiej, gdzie modliliśmy się przed Obrazem Matki Bożej Słuchającej oraz grobie Czcigodnego Sługi Bożego, o. Wenantego Katarzyńca - patrona naszego Magistra. Następnie zwiedzaliśmy Przemyśl, rodzinne miasto br. Wojciecha. Oprócz kościołów: Przemyskiej Archikatedry, Franciszkanów Konwentualnych i Karmelitów, zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, Muzeum Archidiecezjalne oraz próbowaliśmy miejscowych specjałów. Po drodze do Warty zwiedziliśmy Sandomierz. Po zdjęcia jak zawsze zapraszamy do Galerii. 

ODWIEDZINY RODZINY BR.WIKTORA

Od 28 do 30 marca gościliśmy rodzinę br. Wiktora z centralnej Ukrainy. Odwiedzić naszego współbrata przyjechało 4 osoby, Mama Julia, Tato Vasyl, siostrzyczka Basia i młodszy brat Wolodymyr (czyli Wowa). Spędzili z nami rekreacje ubogacając opowiadaniem o życiu codziennym, historii Wiktora, jak odnalazł drogę na postulat a także swoimi talentami. Mama Wiktora gra na instrumentach klawiszowych a Wowa, oprócz klawiszy podobnie jak brat Wiktor na gitarze. Tato okazał się mistrzem gry w szachy. Dziękujemy im za ich obecność wśród nas!     

 

 

IMIENINY BR. EMANUELA 

W ubiegłą niedzielę, 26 marca świętowaliśmy imieniny br. Emanuela, które dość symbolicznie zbiegły się z połową naszego postulatu. Podczas wieczornej rekreacji br. Krzysztof złożył Solenizantowi życzenia w formie wierszowanej, następnie każdy z nas złożył życzenia. Następnie zasiedliśmy do stołu, gdzie można było spróbować skromnych tostów roboty reszty braci w tajemnicy przed Solenizantem. W sam dzień imienin uczciliśmy poranną uroczystą gimnastyką Emanuela, który ją prowadzi dla nas a po południu zaprosiliśmy Emanuela na kawę (co uznajemy za wyjątkowe gdyż kawę pija tylko w gościach. 

 

U ŚW. JÓZEFA W KALISZU

21 lutego nasza wspólnota udała się do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu aby w połowie postulatu na nowo zawierzyć nasze powołanie, nasze rodziny. 

Była to okazja do osobistej modlitwy i spowiedzi, refleksji... nie zabrakło akcentu rekreacyjnego: kino. Jedna część z nas zdecydowała się na Kapitana Marvela, druga na Kuriera - to opowieść o Janie Nowaku Jeziorańskim, który zapisał się w historii Polski czasu II wojny światowej. 

Nie zabrakło zwiedzania pięknego starego miasta i rynku. 

 

PRAWIE JAK NAD MORZEM, CZYLI SIEDLĄTKÓW

W niedzielne popołudnie pojechaliśmy 20 km od Warty na północ aby zobaczyć kościółek na wyspie w wiosce Siedlątków. Jest to najmniejsza parafia w Polsce. Kościół znajduje się w pobliżu pięknych widoków zbiornika wodnego Jeziorsko, co sprawia, że można choć odrobinę poczuć klimaty nadmorskie. Na zdjęciu pojawiła się nowa twarz - był z nami Tomek, który spędził z nami kilka dni, żeby rozeznać swoje powołanie. Towarzyszył nam na wspólnej modlitwie, Eucharystii i na rekreacji. Po zdjęcia jak zawsze zapraszamy do GALERII 

WIECZÓR MIŁOSIERDZIA Z JANEM PAWŁEM II W PARAFII WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W SIERADZU

7 marca (w I czwartek miesiąca) nasza wspólnota na zaproszenie Ks. Inf. Mariana Bronikowskiego wzięła udział w Wieczorze Miłosierdzia. Rozpoczęliśmy Mszą świętą pod przewodnictwem o. Wenantego o godz. 18.00. Przywitał nas pełen radości z odpowiedzi na zaproszenie Ksiądz Infułat. Po Mszy świętej w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej - "sykstynie sieradzkiej" jako pierwszy o Janie Pawle II opowiadał o. Wenanty. Przybliżył on zebranym wspomnienia ze spotkań jego rodziców (bierzmowanie) z ówczesnym kard. Karolem Wojtyłą, który do 1978 roku wizytował jego rodzinną Parafię w Krzyżowej k. Żywca (do 1991 roku należącą do archidiecezji krakowskiej). W dalszej części wypowiedzi znalazły się także wspomnienia z osobistych spotkań z Ojcem Świętym podczas papieskich pielgrzymek do Polski, a także z udziału jako kleryka w uroczystości beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II w Rzymie. Następnie brat Krzysztof i br. Wojciech podzielili się świadectwem własnego powołania, na które ogromny wpływ wywarła niepowtarzalna duchowość Papieża Polaka.

We wspomnianej kaplicy mieliśmy możliwość zobaczyć klęcznik z relikwiami I stopnia św. Jana Pawła II oraz odlew jego dłoni (jedyny w świecie w kościele) Mieliśmy okazję przez chwilę spotkać zaprzyjaźnionego z Ks. Infułatem Regensa Penitencjarni Apostolskiej Ks. Prałata Krzysztofa Nykiela, który poświęcił znajdujący się w kaplicy klęcznik z relikwiami.

Podsumowanie stanowiła Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po niej Ksiądz Marian zaprosił nas na posiłek. Przy tej okazji wysłuchaliśmy wielu osobistych wspomnień związanych ze Świętym Papieżem Polakiem, ale niech zostaną owiane tajemnicą... niech w nas owocują i promieniują na ludzi. 

Z całego serca składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ za niepowtarzalne doświadczenie i wydarzenie wiary, w jakim mogliśmy wziąć udział przede wszystkim Panu Bogu, Matce Bożej, którą szczególnie św. Jan Paweł II ukochał oraz Księdzu Infułatowi Marianowi Bronikowskiemu, jego Księżom Wikariuszom oraz Wiernym zgromadzonym w ten wieczór w kolegiacie sieradzkiej. Po zdjęcia zapraszamy do GALERII. Poniżej podajemy linki do stron, na których to wydarzenie opisano. 

 

NIE MA JAK U MAMY... 

 

W piątkowy poranek, 22 lutego pojechaliśmy podziękować Matce Bożej za nasz rocznik, za nasze powołanie i odwiedzić Księdza Proboszcza i Księdza Wikarego w Charłupi Małej. Po Mszy św. w kaplicy Serca Pana Jezusa modliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Księżnej Sierzadzkiej 

 

ODWIEDZINY O. GWIDONA

20 lutego odwiedził nas Wikariusz Prowincji, o. Gwidon Hensel. To były jego pierwsze odwiedziny warckiego klasztoru i postulatu. O. Gwidon opowiadał nam o swojej pracy duszpasterskiej, formacji a także rozmawiał z nami o naszym życiu. 

Spotkanie podsumowała Koronka do Bożego Miłosierdzia w kaplicy, błogosławieństwo Ojca Gościa i życzenia skierowane do nas.

REKOLEKCJE POWOŁANIOWE

Od 8 do 10 lutego po raz pierwszy w Warcie odbyły się rekolekcje dla młodych mężczyzn rozeznających swoje życiowe powołanie. Byli to Łukasz z Krakowa i Jakub z Warszawy, których czterech z naszych braci miało okazję poznać przed postulatem na rekolekcjach w Zakopanem. Miło wspominamy ten czas, kiedy rozeznawaliśmy swoje powołanie i zdecydowaliśmy się na wstąpienie... 

Rekolekcje prowadził Duszpasterz ds. Powołań w naszej Prowincji - o. Fabian Wikiera OFM z klasztoru. Towarzyszyliśmy im w modlitwie i rekreacji.

Polecamy ich wybory życiowe Waszym modlitwom 

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚW. BERNARDYNA 

Po naszym przyjeździe od Matki Kalwaryjskiej zastała nas w klasztorze radosna wieść o tym, że w warckim klasztorze znajdują się jeszcze przez dwa dni relikwie św. Bernardyna ze Sieny. Mieliśmy okazję pomodlić się wspólnie i indywidualnie przy relikwiach naszego wielkiego świętego. Po dwóch dniach relikwie przenieśliśmy do kościoła sióstr Bernardynek. W Dniu Życia Konsekrowanego w kościele sióstr wzięliśmy udział w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem o. Bolesława Opalińskiego OFM, który przewozi relikwie św. Bernardyna po klasztorach naszej Prowincji. W homilii mogliśmy się dowiedzieć, że oprócz wytrwałej modlitwy Bernardyn oznaczał się dobrym poczuciem humoru, otwartością na ludzi oraz szczególną miłością do Imienia Jezus. 

25 stycznia nasza wspólnota pojechała do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby odpocząć w sercu naszej Prowincji, gdzie w swoim wizerunku króluje Maryja. 

W drodze (o czym dowiedzieliśmy się już w trasie) zatrzymaliśmy się na Jasnej Górze, u Tronu Królowej Polski, zawierzyć nasze powołanie, naszą wspólnotę, nasze rodziny i bliskich. 

W Kalwarii Zebrzydowskiej spotkaliśmy o. Fabiana, referenta ds. powołań w naszej Prowincji oraz Tomka, uczestnika rekolekcji dla kandydatów na braci zakonnych. Przy okazji wysłuchaliśmy konferencji br. Zacheusza, głównego zakrystiana Sanktuarium oraz dyrektora braci zakonnych naszej Prowincji. Mówił o ważnym miejscu powołania brata zakonnego, wyjaśnił sens i cel tego sposobu życia co poparł własnym doświadczeniem.

Nasza wspólnota w niedzielę, 27 stycznia podziwiała występ naszych braci kleryków w jasełkach bożonarodzeniowych. Oprócz dawki dobrego humoru nie zabrakło głębokich treści teologicznych. Bracia ukazali fakt, że Jezus chce przyjść do naszych serc, otwartych, wolnych i gotowych dla Niego. 

W poniedziałek odwiedzaliśmy Kraków. Zwiedzaliśmy w charakterze modlitewnym różne kościoły, m.in. Franciszkanów Konwentualnych, Kapucynów, Kościół Mariacki, a także kościół s s. Bernardynek.  Zwiedziliśmy także Muzeum Historii Miasta Krakowa w podziemiach sukiennic. 

Mieliśmy okazję spotkać ojców i braci z Kalwaryjskiego Sanktuarium, wspólnie modlić się Liturgią Godzin w Bazylice, wielokrotnie uczestniczyć w Eucharystii lub też adorować Pana Jezusa we wspólnocie lub osobiście w kaplicy Męki Pańskiej, w kościele lub kaplicy obrazu Matki Bożej 

Po zdjęcia z tego wyjazdu zapraszamy do galerii. 

WYPOCZYNEK U BOKU MARYI 

KOLEJNY, NOWY WSPÓŁBRAT

Słyszy się w świecie (w Warcie), że nasz postulat jest wyjątkowy.                          Bo postulantów zamiast ubywać to przybywa, i chwała Bogu za to. 

W naszej wspólnocie witamy dzisiaj (7.I.) br. Wiktora z prowincji Zakonu Braci Mniejszych na Ukrainie(dawna Kustodia św. Michała Archanioła)

Życzymy mu wielu łask Bożych, opieki Niepokalanej oraz wytrwałości w powołaniu. 

NIEŚMY NOWINĘ O NARODZENIU PANA!

W naszym klasztorze 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego odbyła się kolęda. Począwszy od celi o. Gwardiana przeszliśmy po każdej innej, w postulacie także. To nasza pierwsza kolęda w klasztorze. Towarzyszyło nam dużo radości z płynących życzeń i błogosławieństwa. Ojciec Gwardian modlił się za każdego z nas, ale także nasze rodziny i bliskich zmarłych.  

Przygotujcie drogę Panu... i kościół

W ostatnich dniach Bracia zawzięcie wzięli się do pracy. Oprócz przywiezienia choinek na miejsce ubraliśmy je w naszym kościele. 

Jak zawsze towarzyszyło temu dużo radości i kreatywności. A po zdjęcia zapraszamy do naszej GALERII 

WIZYTACJA KLASZTORU BERNARDYNEK J.E. BPA WIESŁAWA MERINGA

3 Grudnia miała miejsce wizytacja klasztoru ss. Bernardynek w Warcie. Nasza wspólnota odpowiadała za funkcje liturgiczne podczas Mszy Świętej. 

Rafałki i 100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

W dniach od 9 do 11 listopada nasza wspólnota przeżywała dni szczególnej modlitwy do Sługi Bożego O. Rafała z Proszowic zwanego błogosławionym poprzez przywrócone niedawno po latach Rafałki, czyli szereg kilkudniowych nabożeństw w warckim kościele, gdzie spoczywają w sarkofagu doczesne szczątki czcigodnego zakonnika.

Z tej okazji podczas mszy świętych kazania o błogosławionym Rafale głosił o. Andrzej Szczypta z klasztoru w Rzeszowie – Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Warta, były długoletni gwardian klasztoru w Warcie. Kaznodzieja przedstawił w poszczególne dni postać Ojca Rafała w kontekście pracy, modlitwy i patriotyzmu. O. Andrzej mówił m.in. o poświęceniu, pokorze i ofiarnej służbie Ojca Rafała jako wielokrotnego gwardiana różnych klasztorów i czterokrotnego prowincjała. Podkreślał jego troskę o Ojczyznę – bł. Rafał większość odpustowych ofiar za zgodą Stolicy Apostolskiej przekazał na obronę wschodnich granic Rzeczpospolitej.

Tak też się złożyło, że 11 listopada przeżywaliśmy 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, stąd też nasz czas wolny spędziliśmy patriotycznie, poszliśmy z flagą nad zbiornik Jeziorsko (o tej porze prawie opustoszałe) 

Do obejrzenia zdjęć zapraszamy jak zawsze do galerii

NOWY WSPÓŁBRAT 

W dniu 10 listopada przyjechał do nas zapowiadany już wcześniej Maciek Kuźniar z Leżajska. Naszego nowego współbrata przyjęliśmy uroczyście 12 listopada w naszej klasztornej kaplicy. Módlmy się za nowego brata postulanta. 

21 października, w poprzednią niedzielę, nasza wspólnota (w 75%) miała okazję oddać krew w naszym klasztorze. W piątek zaś przed akcją oddawania krwi czyściliśmy piec (w takiej samej ilości), w skutek czego postulat jest już ogrzewany.

Kilka fotek poniżej

Matko powołanych - módl się za nami!

W poniedziałek, 22 października w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II wybraliśmy się w pieszą pielgrzymkę do Charłupi Małej, do Sanktuarium Matki Bożej. 

W progu kościoła przywitał nas ks. prałat Grzegorz Drzewiecki. Po odsłonięciu cudownego obrazu ksiądz Grzegorz opowiedział nam nie tylko historię tego miejsca ale także działanie Maryi i Pana Boga w historii naszego narodu.

Objaśniając nam symbolikę obrazu ksiądz-gospodarz tego miejsca powiedział, że tutaj do Maryi przychodzi się po nadzieję. Zalecił nam pozostawić swoje sprawy, problemy Jej - właśnie tutaj

Kilka minut po godzinie 12 braliśmy udział w Eucharystii. Po niej ksiądz prałat zaprosił nas na obiad i kawę. Mogliśmy doświadczać jego serdeczności ale także jak wygląda formacja kapłana odpowiedzialnego za tak piękne sanktuarium. Wracamy przed 15:00 dzięki uprzejmości ks. Grzegorza.

Zdjęcia można zobaczyć w GALERII 

Dnia 16 października nasz postulat wyruszył do Kalisza, do Sanktuarium św. Józefa zawierzyć nasze powołanie, nas samych, naszą formację i naszych bliskich. W Sanktuarium mieliśmy czas na modlitwę indywidualną, oprócz tego zwiedziliśmy kaplicę pamięci ofiar obozu w Dachau (księży, zakonników, kleryków...) 

Następnie zwiedzaliśmy kaliską katedrę, zobaczyliśmy kościół Serca Jezusowego oraz oo. Franciszkanów Konwentualnych (w remoncie)

Dodatkiem w naszej pielgrzymkowej wyprawie było kino i film animowany "Hotel Transylwania". 

Pod koniec wyprawy usiedliśmy na starym mieście w kawiarni.

Zdjęcia można zobaczyć w galerii 

U świętego Józefa w Kaliszu

Zawsze patrzymy z nadzieją życia wiecznego :) 

Akcja "ziemniak" i inne wydarzenia...

W ostatnich dniach postulat przeprowadzał mężnie akcję "ziemniak". Całą akcją (dosłownie) kierował p. Ryszard, towarzyszyli nam o. Sławomir, o. Honorat i o. Wenanty, magister postulatu oraz o.Juliusz, vicemagister postulatu.

W sobotę 13 października towarzyszyły nam w naszych modlitwach relikwie bł. Anieli Salawy, patronki III Zakonu, tercjarki. Niech jej wstawiennictwo wyprasza nam łaskę miłowania Boga, braci oraz uświęcania się w każdych warunkach życia.  

ojciec Gwardian i jego ekipa 

Spokojnie, wszystko się da zrobić

bł. Anielo - módl się za nami

SALVE, SANCTAE PATER!

4 października to dla nas wyjątkowa uroczystość już jako członków Zakonu Braci Mniejszych. 

W tym dniu wspominamy naszego założyciela - Świętego Franciszka. Nasza wspólnota wzięła czynny udział w liturgii Mszy świętej przy ołtarzu Patriarchy Zakonu, której przewodniczył gwardian warckiego klasztoru - o. Sławomir Zapałowski. Homilię o świętym ojcu oraz działaniu Pana Boga w jego życiu wygłosił o. Wenanty - magister postulatu.

Po liturgii mszy św. czynnie także uczestniczyliśmy w nabożeństwie Transitus upamiętniającym przejście Franciszka do ojczyzny niebieskiej. 

W tym szczególnym dniu poznaliśmy też nasze drogie siostry Bernardynki, które nas ugościły i rozmawiały z nami o naszym powołaniu.

Święty nasz Ojcze Franciszku - módl się za nami!

 

WYCIECZKA DO SIERADZA

POZNAJEMY WARTĘ

We wtorek, 2 października nasza wspólnota wybrała się do Sieradza. Mówi Pan do swoich uczniów: idźcie, i wypocznijcie nieco. W myśl tych słów odpoczywamy, zwiedzając rynek, stare miasto i racząc się pysznym tiramisu i kawą. Nie zabrakło sesji zdjęciowych przy pomniku miejscowego fryzjera, Antoine'a. 

A już w Warcie czekają nasze obowiązki i próby do Uroczystości Patriarchy naszego Zakonu w czwartek... 

Posmakowało wszystkim. Dlatego do Sieradza wrócimy nieraz

Warta to dla Braci postulantów nowy teren, zwłaszcza dla tych z Małopolski i Podkarpacia. 

Wspólnota postulancka jest obecna na Mszy świętej w niedzielę o godz. 16:00. 

Wchodzimy w rzeczywistość nowych obowiązków, ale także poznajemy piękne okolice. Toteż z Ojcem Magistrem wieczorową porą wybraliśmy się nad Wartę, w okolicę zalewów.

W sobotę, 29 września przyjechali bracia klerycy z naszego seminarium w Kalwarii Zebrzydowskiej wraz o. Albinem - ekonomem prowincjalnym aby dzisiaj, 1 października zebrać w okolicznych wioskach tegoroczne płody rolne. Pomagaliśmy braciom w zbieraniu tejże kwesty. 

Ojciec Albin wygłosił kazania na niedzielnych mszach świętych w naszym kościele. Nawiązywał on do pewnej siostry, która zazdrościła darów Bożych św. Faustynie, ukazując jak bardzo zazdrość niszczy nasze życie. Kaznodzieja zachęcał w nawiązaniu do Ewangelii do odcięcia źródła naszych grzechów i porównał poniedziałkową kwestę do podania tego "kubka" o którym mowa w tekście Ewangelii. 

To już tydzień jesteśmy w postulacie. Widzimy nasze plusy i minusy, uzupełniamy się i radujemy. Podczas zbiorów br. Wojciech ucieszył się bardzo na widok pagórków w Makowie (bo tutaj tereny są płaskie w odróżnieniu od Podkarpacia). Staramy się kreatywnie spędzać wolny czas, np. z Alexem w ogrodzie, rozwijać swoje talenty, ale także modlić się za tych, którzy nas o to proszą. 

NOWI POSTULANCI

25 września 2018 roku oficjalnie rozpoczęliśmy postulat. Oto nasza wspólnota. Więcej informacji w zakładce O NAS

NOWY MAGISTER POSTULATU

W miejsce o. Faustyna magistrem postulatu został o. Wenanty Kamiński. 

Serdecznie witamy nowego przełożonego i życzymy wielu łask Bożych, opieki Matki Bożej i szczególnego wstawiennictwa bł. Rafała z Proszowic. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

4-8.05.2018

Uroczystości Zesłania Ducha Świętego

19 maja 2018 r., w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego bracia postulanci wspólnie z warckimi siostrami bernardynkami zorganizowali specjalne czuwanie modlitewne do Ducha Świętego prosząc o Jego dary. Istotnym elementem czuwania było Nabożeństwo Drogi Światła.

Po wstępnym słowie o. Faustyna Kuśnierza – magistra postulatu ruszyła procesja Drogi Światła według schematu znanego z Nabożeństw Drogi Krzyżowej przygotowane wcześniej rozważania do stacji Drogi Światła prowadzili br. Daniel oraz s. Klara. Całość uświetnił śpiew prowadzony przez s. Mariannę.