top of page

Aktualności

 

POŻEGNALNE SPOTKANIE Z SIOSTRAMI

Dnia 29 września odwiedziliśmy nasze sąsiadki, siostry Bernardynki, aby podziękować za modlitwę i wszelkie formy współpracy jakich podjęliśmy się wspólnie podczas postulatu. Pod koniec spotkania każdy z nas otrzymał swój habit, który założymy podczas obłóczyn w nowicjacie wykonany przez s. Paulę. Za każde spotkanie drogim siostrom - serdeczne Bóg zapłać! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WIELKI ODPUST W KALWARII ZEBRZYDOWSKIEJ

W dniach od 10-18 sierpnia nasza wspólnota pomagała w uroczystościach odpustowych Wniebowzięcia NMP w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Nasze zadania były różne: od prac organizacyjnych, ustawianie ołtarzy z braćmi klerykami, nagłośnienie na procesji Współcierpienia po zbieranie tacy i posługę liturgiczną. Więcej informacji na stronie: kalwaria.eu

 

 

 

 

 

69448862_509285896492694_854905611547888

 

KRAKÓW, KALWARIA ZEBRZYDOWSKA -
CZAS DLA BOGA, WSPÓLNOTY, RODZIN...

Ten wyjazd był dla nas wyjątkowy pod wieloma względami i zupełnie inny niż wszystkie. Zaczynamy go w piątek, 21 czerwca w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach. Pod wieczór dojechaliśmy do Kalwarii Zebrzydowskiej i zaczęliśmy od prób liturgicznych pod okiem br. Celestyna oraz w towarzystwie braci kleryków. Następny dzień zostanie szczególnie w pamięci każdemu z nas. 22 czerwca przez posługę bpa Janusza Mastalskiego dwóch naszych braci diakonów: Cyriak i Maksymin otrzymali święcenia kapłańskie. Zaangażowaliśmy się w posługę liturgiczną tej uroczystej ceremonii. W niedzielę uczestniczyliśmy w Mszy świętej prymicyjnej o. Maksymina Ferenca, neoprezbitera. Tego też dnia poznaliśmy rodziców br. Emanuela oraz tatę br. Krzysztofa. Po wspólnej kawie, o. Wenanty oprowadził rodziny i nas po kalwaryjskim sanktuarium i części klasztoru. 
Poniedziałek był dniem spędzonym w rodzinnych miejscach br. Krzysztofa - Krakowie-Nowej Hucie. Tu zobaczyliśmy słynny przez osobę kard. Karola Wojtyłę (św. Jana Pawła II) kościół "Arka Pana", kościół cystersów, Aleję Różaną oraz czołg z czasów zimnej wojny. Zwiedziliśmy Krakowskie ZOO. Zobaczyliśmy ciekawe zwierzęta i dużo o nich dowiedzieliśmy się. Nie zabrakło zwiedzania Krakowa i wolnego czasu. We wtorek, w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Myślenicach, aby spróbować lodów tajskich PiDi, które prowadzi Dawid, brat br. Emanuela. On sam przed postulatem pomagał bratu w firmie i także dla nas przygotował lody. Potem zobaczyliśmy kościół, w którym mieści się obraz Myślenickiej Pani oraz Rynek. Następnym punktem była rodzinna miejscowość br. Emanuela, Polanka. Tutaj zostaliśmy ugoszczeni przez jego rodziców i mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądał nasz współbrat w latach dzieciństwa. Ostatnim punktem był Zamek Ogrodzieniec. 

Zdjęcia można jak zawsze zobaczyć w Galerii. 

IMG_20190623_161358771.jpg

BRATERSKIE ODWIEDZINY W ŁĘCZYCY I  ŁODZI 

18 czerwca ruszyliśmy w trasę z naszym Ojcem Duchownym, o.Honoratem. Pierwszym miejscem były Świnice Warckie, kościół chrztu św. Faustyny Kowalskiej oraz jej rodzinny dom w Głogowcu. Nawiedziliśmy grób rodziców Świętej i ruszyliśmy w trasę dalej - do Tumu, gdzie stoi romańska kolegiata. Następnie odwiedziliśmy klasztor i braci w Łęczycy. Mieliśmy także czas na zwiedzanie starego miasta i łęczyckiego zamku. Dalej ruszamy na Łódź. Pierwszy przystanek to Łagiewniki, sanktuarium bł. Rafała Chylińskiego oraz odwiedziny w WSD Franciszkanów Konwentualnych. Spotkaliśmy tutaj braci kleryków i juniorystów, z którymi rozmawialiśmy o życiu zakonnym w wydaniu czarnym i brązowym. Następnie zajechaliśmy do klasztoru w Łodzi - tu o. Bruno, gwardian klasztoru zaprosił nas na wspólną rekreację a dalej o. Juwenalis, dyrektor Szkół Bernardyńskich, zaprosił do szkoły. Tutaj oprowadzał nas o. Bartosz, dosłownie od piwnicy aż po dach. 

Wizytę w Łodzi kończymy przejściem ul. Piotrkowską oraz zwiedzaniem Manufaktury Łódzkiej.

 

 

ODPUST KU CZCI ŚW. ANTONIEGO W KOLE

13 czerwca, nasza wspólnota (oprócz br. Krzysztofa z przyczyn zdrowotnych) posługiwała podczas Mszy świętych i nabożeństw ku czci św. Antoniego w Kole, w naszym przyklasztornym kościele. Kazania odpustowe o św. Antonim głosił nasz magister, o. Wenanty. Wyjazd do Koła był kolejną okazją do poznania klimatu wspólnoty z braćmi.

Serdecznie dziękujemy o. Henrykowi Hajzlerowi, gwardianowi za zaproszenie i życzliwe przyjęcie. Dziękujemy wspólnocie Ojców i Brata za przyjęcie nas, rozmowy i współpracę. 

 

Br. Wojciech i Br. Maciej na Polach Lednickich

1 czerwca dwóch naszych braci wzięło udział w Spotkaniu Młodych
Lednica 2000. Tegoroczne spotkanie na Polach Lednickich przebiegało pod hasłem: Wiesz, że Cię kocham. Doświadczenie Bożej miłości było głównym priorytetem widocznym w sakramencie pokuty i Eucharystii. Poznaliśmy naszych współbraci formacji - postulantów Prowincji św. Franciszka ze Wschowy. Rozmawialiśmy o naszym życiu codziennym. 

Dziękujemy Panu Bogu i Matce Bożej za udział w tym pięknym wydarzeniu wiary, które umocniło nas na drodze powołania. 

Zdjęcia zamieszczamy poniżej

 

 

OSTATNI WYJAZD DO KALISZA

We wtorek, 21 maja ostatni raz jako wspólnota postulatu pojechaliśmy dziękować św. Józefowi za jego przemożne wstawiennictwo i prosić o dalszą opiekę. Przy tej okazji obejrzeliśmy wartościowy film "Tolkien" - biograficzną opowieść o wielkim pisarzu znanym z m.in. Władcy Pierścienia.

Nie brakowało modlitwy - nawiedzenia Pana Jezusa w kościele Franciszkanów Konwentualnych i wspólnych nieszporów. Przed odjazdem posililiśmy się włoską pizzą i umocnieni wracamy do klasztoru. Dziękujemy Panu Bogu za ten bardzo dobry czas.  Więcej zdjęć w GALERII

60525470_615688202176004_282616231555078

IMIENINY BR, MACIEJA

11 Maja, w sobotę, świętowaliśmy imieniny brata Macieja, które wypadają
14 maja. Życzenia w imieniu wszystkich złożył br. Krzysztof, następnie obecni wśród nas na salce o. Wenanty, o. Juliusz, o.Honorat oraz pozostali bracia rocznikowi. 

60765278_753547698380474_492418706579023

IMIENINY BR. WOJCIECHA

23 Kwietnia świętowaliśmy imieniny brata Wojciecha (liturgicznie ze względu na Poniedziałek Wielkanocny Mszą świętą uczciliśmy we wtorek, tydzień później) uroczystą rekreacją. 

58950099_2170894076357452_13821271674118

Niech Zmartwychwstały Chrystus obdarza Was pokojem i dobrem, radością i błogosławieństwem na każdy dzień!

Alleluja! 

Wielkanoc_życzenia.jpg

NAJWAŻNIEJSZE DNI ROKU W POSTULACIE

Mogłoby się wydawać, że postulanci na czas Wielkiego Tygodnia zniknęli z Warty. W tym czasie pomagaliśmy w Kalwarii Zebrzydowskiej podczas wydarzeń związanych z Misterium Męki Pańskiej i liturgią najważniejszych dni w roku. W Niedzielę Palmową dane nam było spotkać się z Ministrem Generalnym Zakonu Braci Mniejszych, którym jest Amerykanin, o. Michael Perry. Mieliśmy łaskę pracy na różnych polach: przygotowań potrzebnych rzeczy, logistyki, zakrystii czy porządkowaniu kościoła. Praca stawała się szkołą modlitwy oraz kontaktu z różnymi braćmi. Poznaliśmy także rodziców Ojca Wenantego, co dało nam dużo radości. W Wielką Sobotę Liturgię Wigilii Paschalnej przygotowywaliśmy i przeżywaliśmy wspólnie z warckimi siostrami. Zdjęcia można znaleźć w GALERII. 

WYJAZD DO LEŻAJSKA I OKOLIC

 

 

 

 

 

 

 

W dniach od 4 do 8 kwietnia spędziliśmy czas z Braćmi Nowicjuszami (nasi poprzednicy w postulacie 2017/2018) w Leżajsku. Towarzyszyło nam dwóch postulantów z Prowincji MB Anielskiej - br. Paweł i br. Dominik, którzy będą z nami odbywać czas formacji w nowicjacie. Po drodze odwiedziliśmy nasz klasztor w Opatowie, gdzie przyjął nas i po kościele oprowadził o. Demetriusz Kmieć. 

W wielkim skrócie: modliliśmy się wspólnie, nie zabrakło rekreacji, rozmów z braćmi, poznawania życia w nowicjacie przez porządki w klasztorze. Pomogliśmy w obstawieniu inscenizacji Drogi Krzyżowej i scenki ewangelicznej dla dzieci ze Szkoły Specjalnej w Leżajsku, dla której o. Erwin - magister nowicjatu, prowadził rekolekcje. 

6 kwietnia odwiedziła nas rodzina br. Wojciecha - Mama i dwóch Braci. Po wspólnej kawie z poszliśmy na plac zabaw przy Domu Pielgrzyma spędzić wspólnie czas. Tego też dnia rozpoczęliśmy Nocne Czuwanie w intencji powołań, które zorganizował o. Fabian Wikiera OFM.

7 kwietnia wieczorem odwiedziliśmy rodzinę br. Macieja. Czas spędziliśmy przy kolacji i domowych wypiekach, jak na rodzinę piekarzy przystało. 

Dzień później wraz z nowicjuszami i o. Hipolitem (Ojciec Duchowny nowicjatu) wyruszyliśmy do Kalwarii Pacławskiej, gdzie modliliśmy się przed Obrazem Matki Bożej Słuchającej oraz grobie Czcigodnego Sługi Bożego, o. Wenantego Katarzyńca - patrona naszego Magistra. Następnie zwiedzaliśmy Przemyśl, rodzinne miasto br. Wojciecha. Oprócz kościołów: Przemyskiej Archikatedry, Franciszkanów Konwentualnych i Karmelitów, zwiedziliśmy Rynek Starego Miasta, Muzeum Archidiecezjalne oraz próbowaliśmy miejscowych specjałów. Po drodze do Warty zwiedziliśmy Sandomierz. Po zdjęcia jak zawsze zapraszamy do Galerii. 

P1080498.JPG

ODWIEDZINY RODZINY BR.WIKTORA

Od 28 do 30 marca gościliśmy rodzinę br. Wiktora z centralnej Ukrainy. Odwiedzić naszego współbrata przyjechało 4 osoby, Mama Julia, Tato Vasyl, siostrzyczka Basia i młodszy brat Wolodymyr (czyli Wowa). Spędzili z nami rekreacje ubogacając opowiadaniem o życiu codziennym, historii Wiktora, jak odnalazł drogę na postulat a także swoimi talentami. Mama Wiktora gra na instrumentach klawiszowych a Wowa, oprócz klawiszy podobnie jak brat Wiktor na gitarze. Tato okazał się mistrzem gry w szachy. Dziękujemy im za ich obecność wśród nas!     

 

 

IMIENINY BR. EMANUELA 

W ubiegłą niedzielę, 26 marca świętowaliśmy imieniny br. Emanuela, które dość symbolicznie zbiegły się z połową naszego postulatu. Podczas wieczornej rekreacji br. Krzysztof złożył Solenizantowi życzenia w formie wierszowanej, następnie każdy z nas złożył życzenia. Następnie zasiedliśmy do stołu, gdzie można było spróbować skromnych tostów roboty reszty braci w tajemnicy przed Solenizantem. W sam dzień imienin uczciliśmy poranną uroczystą gimnastyką Emanuela, który ją prowadzi dla nas a po południu zaprosiliśmy Emanuela na kawę (co uznajemy za wyjątkowe gdyż kawę pija tylko w gościach. 

56236029_312054522803797_151167550145691
55837892_650065532097537_951754784174505

 

U ŚW. JÓZEFA W KALISZU

21 lutego nasza wspólnota udała się do Narodowego Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu aby w połowie postulatu na nowo zawierzyć nasze powołanie, nasze rodziny. 

Była to okazja do osobistej modlitwy i spowiedzi, refleksji... nie zabrakło akcentu rekreacyjnego: kino. Jedna część z nas zdecydowała się na Kapitana Marvela, druga na Kuriera - to opowieść o Janie Nowaku Jeziorańskim, który zapisał się w historii Polski czasu II wojny światowej. 

Nie zabrakło zwiedzania pięknego starego miasta i rynku. 

 

54398046_366668490849379_445693530591566

PRAWIE JAK NAD MORZEM, CZYLI SIEDLĄTKÓW

W niedzielne popołudnie pojechaliśmy 20 km od Warty na północ aby zobaczyć kościółek na wyspie w wiosce Siedlątków. Jest to najmniejsza parafia w Polsce. Kościół znajduje się w pobliżu pięknych widoków zbiornika wodnego Jeziorsko, co sprawia, że można choć odrobinę poczuć klimaty nadmorskie. Na zdjęciu pojawiła się nowa twarz - był z nami Tomek, który spędził z nami kilka dni, żeby rozeznać swoje powołanie. Towarzyszył nam na wspólnej modlitwie, Eucharystii i na rekreacji. Po zdjęcia jak zawsze zapraszamy do GALERII 

WIECZÓR MIŁOSIERDZIA Z JANEM PAWŁEM II W PARAFII WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W SIERADZU

7 marca (w I czwartek miesiąca) nasza wspólnota na zaproszenie Ks. Inf. Mariana Bronikowskiego wzięła udział w Wieczorze Miłosierdzia. Rozpoczęliśmy Mszą świętą pod przewodnictwem o. Wenantego o godz. 18.00. Przywitał nas pełen radości z odpowiedzi na zaproszenie Ksiądz Infułat. Po Mszy świętej w kaplicy Matki Bożej Fatimskiej - "sykstynie sieradzkiej" jako pierwszy o Janie Pawle II opowiadał o. Wenanty. Przybliżył on zebranym wspomnienia ze spotkań jego rodziców (bierzmowanie) z ówczesnym kard. Karolem Wojtyłą, który do 1978 roku wizytował jego rodzinną Parafię w Krzyżowej k. Żywca (do 1991 roku należącą do archidiecezji krakowskiej). W dalszej części wypowiedzi znalazły się także wspomnienia z osobistych spotkań z Ojcem Świętym podczas papieskich pielgrzymek do Polski, a także z udziału jako kleryka w uroczystości beatyfikacji i kanonizacji Jana Pawła II w Rzymie. Następnie brat Krzysztof i br. Wojciech podzielili się świadectwem własnego powołania, na które ogromny wpływ wywarła niepowtarzalna duchowość Papieża Polaka.

We wspomnianej kaplicy mieliśmy możliwość zobaczyć klęcznik z relikwiami I stopnia św. Jana Pawła II oraz odlew jego dłoni (jedyny w świecie w kościele) Mieliśmy okazję przez chwilę spotkać zaprzyjaźnionego z Ks. Infułatem Regensa Penitencjarni Apostolskiej Ks. Prałata Krzysztofa Nykiela, który poświęcił znajdujący się w kaplicy klęcznik z relikwiami.

Podsumowanie stanowiła Koronka do Miłosierdzia Bożego. Po niej Ksiądz Marian zaprosił nas na posiłek. Przy tej okazji wysłuchaliśmy wielu osobistych wspomnień związanych ze Świętym Papieżem Polakiem, ale niech zostaną owiane tajemnicą... niech w nas owocują i promieniują na ludzi. 

Z całego serca składamy serdeczne BÓG ZAPŁAĆ za niepowtarzalne doświadczenie i wydarzenie wiary, w jakim mogliśmy wziąć udział przede wszystkim Panu Bogu, Matce Bożej, którą szczególnie św. Jan Paweł II ukochał oraz Księdzu Infułatowi Marianowi Bronikowskiemu, jego Księżom Wikariuszom oraz Wiernym zgromadzonym w ten wieczór w kolegiacie sieradzkiej. Po zdjęcia zapraszamy do GALERII. Poniżej podajemy linki do stron, na których to wydarzenie opisano. 

 

1551990544_46642600.jpg

NIE MA JAK U MAMY... 

 

W piątkowy poranek, 22 lutego pojechaliśmy podziękować Matce Bożej za nasz rocznik, za nasze powołanie i odwiedzić Księdza Proboszcza i Księdza Wikarego w Charłupi Małej. Po Mszy św. w kaplicy Serca Pana Jezusa modliliśmy się przed obrazem Matki Bożej Księżnej Sierzadzkiej 

 

ODWIEDZINY O. GWIDONA

20 lutego odwiedził nas Wikariusz Prowincji, o. Gwidon Hensel. To były jego pierwsze odwiedziny warckiego klasztoru i postulatu. O. Gwidon opowiadał nam o swojej pracy duszpasterskiej, formacji a także rozmawiał z nami o naszym życiu. 

Spotkanie podsumowała Koronka do Bożego Miłosierdzia w kaplicy, błogosławieństwo Ojca Gościa i życzenia skierowane do nas.

REKOLEKCJE POWOŁANIOWE

Od 8 do 10 lutego po raz pierwszy w Warcie odbyły się rekolekcje dla młodych mężczyzn rozeznających swoje życiowe powołanie. Byli to Łukasz z Krakowa i Jakub z Warszawy, których czterech z naszych braci miało okazję poznać przed postulatem na rekolekcjach w Zakopanem. Miło wspominamy ten czas, kiedy rozeznawaliśmy swoje powołanie i zdecydowaliśmy się na wstąpienie... 

Rekolekcje prowadził Duszpasterz ds. Powołań w naszej Prowincji - o. Fabian Wikiera OFM z klasztoru. Towarzyszyliśmy im w modlitwie i rekreacji.

Polecamy ich wybory życiowe Waszym modlitwom 

51835821_369455040563745_819119566080494

PEREGRYNACJA RELIKWII ŚW. BERNARDYNA 

Po naszym przyjeździe od Matki Kalwaryjskiej zastała nas w klasztorze radosna wieść o tym, że w warckim klasztorze znajdują się jeszcze przez dwa dni relikwie św. Bernardyna ze Sieny. Mieliśmy okazję pomodlić się wspólnie i indywidualnie przy relikwiach naszego wielkiego świętego. Po dwóch dniach relikwie przenieśliśmy do kościoła sióstr Bernardynek. W Dniu Życia Konsekrowanego w kościele sióstr wzięliśmy udział w uroczystej Eucharystii pod przewodnictwem o. Bolesława Opalińskiego OFM, który przewozi relikwie św. Bernardyna po klasztorach naszej Prowincji. W homilii mogliśmy się dowiedzieć, że oprócz wytrwałej modlitwy Bernardyn oznaczał się dobrym poczuciem humoru, otwartością na ludzi oraz szczególną miłością do Imienia Jezus. 

25 stycznia nasza wspólnota pojechała do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby odpocząć w sercu naszej Prowincji, gdzie w swoim wizerunku króluje Maryja. 

W drodze (o czym dowiedzieliśmy się już w trasie) zatrzymaliśmy się na Jasnej Górze, u Tronu Królowej Polski, zawierzyć nasze powołanie, naszą wspólnotę, nasze rodziny i bliskich. 

W Kalwarii Zebrzydowskiej spotkaliśmy o. Fabiana, referenta ds. powołań w naszej Prowincji oraz Tomka, uczestnika rekolekcji dla kandydatów na braci zakonnych. Przy okazji wysłuchaliśmy konferencji br. Zacheusza, głównego zakrystiana Sanktuarium oraz dyrektora braci zakonnych naszej Prowincji. Mówił o ważnym miejscu powołania brata zakonnego, wyjaśnił sens i cel tego sposobu życia co poparł własnym doświadczeniem.

Nasza wspólnota w niedzielę, 27 stycznia podziwiała występ naszych braci kleryków w jasełkach bożonarodzeniowych. Oprócz dawki dobrego humoru nie zabrakło głębokich treści teologicznych. Bracia ukazali fakt, że Jezus chce przyjść do naszych serc, otwartych, wolnych i gotowych dla Niego. 

W poniedziałek odwiedzaliśmy Kraków. Zwiedzaliśmy w charakterze modlitewnym różne kościoły, m.in. Franciszkanów Konwentualnych, Kapucynów, Kościół Mariacki, a także kościół s s. Bernardynek.  Zwiedziliśmy także Muzeum Historii Miasta Krakowa w podziemiach sukiennic. 

Mieliśmy okazję spotkać ojców i braci z Kalwaryjskiego Sanktuarium, wspólnie modlić się Liturgią Godzin w Bazylice, wielokrotnie uczestniczyć w Eucharystii lub też adorować Pana Jezusa we wspólnocie lub osobiście w kaplicy Męki Pańskiej, w kościele lub kaplicy obrazu Matki Bożej 

Po zdjęcia z tego wyjazdu zapraszamy do galerii. 

WYPOCZYNEK U BOKU MARYI 

50590587_358900618274709_198004010453775

KOLEJNY, NOWY WSPÓŁBRAT

Słyszy się w świecie (w Warcie), że nasz postulat jest wyjątkowy.                          Bo postulantów zamiast ubywać to przybywa, i chwała Bogu za to. 

W naszej wspólnocie witamy dzisiaj (7.I.) br. Wiktora z prowincji Zakonu Braci Mniejszych na Ukrainie(dawna Kustodia św. Michała Archanioła)

Życzymy mu wielu łask Bożych, opieki Niepokalanej oraz wytrwałości w powołaniu. 

NIEŚMY NOWINĘ O NARODZENIU PANA!

W naszym klasztorze 6 stycznia, w Święto Objawienia Pańskiego odbyła się kolęda. Począwszy od celi o. Gwardiana przeszliśmy po każdej innej, w postulacie także. To nasza pierwsza kolęda w klasztorze. Towarzyszyło nam dużo radości z płynących życzeń i błogosławieństwa. Ojciec Gwardian modlił się za każdego z nas, ale także nasze rodziny i bliskich zmarłych.  

49398562_386752378536127_573075691438447
20190106_171936.jpg
49550314_1973334549635936_50046191975153
49617480_304131770241238_595896130434865

Przygotujcie drogę Panu... i kościół

W ostatnich dniach Bracia zawzięcie wzięli się do pracy. Oprócz przywiezienia choinek na miejsce ubraliśmy je w naszym kościele. 

Jak zawsze towarzyszyło temu dużo radości i kreatywności. A po zdjęcia zapraszamy do naszej GALERII 

IMG_20181218_142537.jpg

WIZYTACJA KLASZTORU BERNARDYNEK J.E. BPA WIESŁAWA MERINGA

3 Grudnia miała miejsce wizytacja klasztoru ss. Bernardynek w Warcie. Nasza wspólnota odpowiadała za funkcje liturgiczne podczas Mszy Świętej. 

47350867_348606239021916_277843867906709

Rafałki i 100. rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę

W dniach od 9 do 11 listopada nasza wspólnota przeżywała dni szczególnej modlitwy do Sługi Bożego O. Rafała z Proszowic zwanego błogosławionym poprzez przywrócone niedawno po latach Rafałki, czyli szereg kilkudniowych nabożeństw w warckim kościele, gdzie spoczywają w sarkofagu doczesne szczątki czcigodnego zakonnika.

Z tej okazji podczas mszy świętych kazania o błogosławionym Rafale głosił o. Andrzej Szczypta z klasztoru w Rzeszowie – Honorowy Obywatel Miasta i Gminy Warta, były długoletni gwardian klasztoru w Warcie. Kaznodzieja przedstawił w poszczególne dni postać Ojca Rafała w kontekście pracy, modlitwy i patriotyzmu. O. Andrzej mówił m.in. o poświęceniu, pokorze i ofiarnej służbie Ojca Rafała jako wielokrotnego gwardiana różnych klasztorów i czterokrotnego prowincjała. Podkreślał jego troskę o Ojczyznę – bł. Rafał większość odpustowych ofiar za zgodą Stolicy Apostolskiej przekazał na obronę wschodnich granic Rzeczpospolitej.

Tak też się złożyło, że 11 listopada przeżywaliśmy 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę, stąd też nasz czas wolny spędziliśmy patriotycznie, poszliśmy z flagą nad zbiornik Jeziorsko (o tej porze prawie opustoszałe) 

Do obejrzenia zdjęć zapraszamy jak zawsze do galerii

NOWY WSPÓŁBRAT 

W dniu 10 listopada przyjechał do nas zapowiadany już wcześniej Maciek Kuźniar z Leżajska. Naszego nowego współbrata przyjęliśmy uroczyście 12 listopada w naszej klasztornej kaplicy. Módlmy się za nowego brata postulanta. 

46137522_2175135939391800_19507981976600
46095547_252278175426245_845498504452243
IMG_20181111_145613_edited.jpg

21 października, w poprzednią niedzielę, nasza wspólnota (w 75%) miała okazję oddać krew w naszym klasztorze. W piątek zaś przed akcją oddawania krwi czyściliśmy piec (w takiej samej ilości), w skutek czego postulat jest już ogrzewany.

Kilka fotek poniżej

44582934_507004906448383_838009352798339
44506640_314365766011051_699856190932674
44618622_260786654623806_583676486339264

Matko powołanych - módl się za nami!

W poniedziałek, 22 października w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II wybraliśmy się w pieszą pielgrzymkę do Charłupi Małej, do Sanktuarium Matki Bożej. 

W progu kościoła przywitał nas ks. prałat Grzegorz Drzewiecki. Po odsłonięciu cudownego obrazu ksiądz Grzegorz opowiedział nam nie tylko historię tego miejsca ale także działanie Maryi i Pana Boga w historii naszego narodu.

Objaśniając nam symbolikę obrazu ksiądz-gospodarz tego miejsca powiedział, że tutaj do Maryi przychodzi się po nadzieję. Zalecił nam pozostawić swoje sprawy, problemy Jej - właśnie tutaj

Kilka minut po godzinie 12 braliśmy udział w Eucharystii. Po niej ksiądz prałat zaprosił nas na obiad i kawę. Mogliśmy doświadczać jego serdeczności ale także jak wygląda formacja kapłana odpowiedzialnego za tak piękne sanktuarium. Wracamy przed 15:00 dzięki uprzejmości ks. Grzegorza.

Zdjęcia można zobaczyć w GALERII 

Dnia 16 października nasz postulat wyruszył do Kalisza, do Sanktuarium św. Józefa zawierzyć nasze powołanie, nas samych, naszą formację i naszych bliskich. W Sanktuarium mieliśmy czas na modlitwę indywidualną, oprócz tego zwiedziliśmy kaplicę pamięci ofiar obozu w Dachau (księży, zakonników, kleryków...) 

Następnie zwiedzaliśmy kaliską katedrę, zobaczyliśmy kościół Serca Jezusowego oraz oo. Franciszkanów Konwentualnych (w remoncie)

Dodatkiem w naszej pielgrzymkowej wyprawie było kino i film animowany "Hotel Transylwania". 

Pod koniec wyprawy usiedliśmy na starym mieście w kawiarni.

Zdjęcia można zobaczyć w galerii 

U świętego Józefa w Kaliszu

44235351_1893734114028874_65609346305417
44143566_248091039386599_532917995040459

Zawsze patrzymy z nadzieją życia wiecznego :) 

44758945_630815320653736_226209565345264

Akcja "ziemniak" i inne wydarzenia...

W ostatnich dniach postulat przeprowadzał mężnie akcję "ziemniak". Całą akcją (dosłownie) kierował p. Ryszard, towarzyszyli nam o. Sławomir, o. Honorat i o. Wenanty, magister postulatu oraz o.Juliusz, vicemagister postulatu.

W sobotę 13 października towarzyszyły nam w naszych modlitwach relikwie bł. Anieli Salawy, patronki III Zakonu, tercjarki. Niech jej wstawiennictwo wyprasza nam łaskę miłowania Boga, braci oraz uświęcania się w każdych warunkach życia.  

44024095_261387818052377_356672608453787

ojciec Gwardian i jego ekipa 

44022973_1055698047924932_59649039843081

Spokojnie, wszystko się da zrobić

42403062_163427081232827_735541157780730

bł. Anielo - módl się za nami

SALVE, SANCTAE PATER!

4 października to dla nas wyjątkowa uroczystość już jako członków Zakonu Braci Mniejszych. 

W tym dniu wspominamy naszego założyciela - Świętego Franciszka. Nasza wspólnota wzięła czynny udział w liturgii Mszy świętej przy ołtarzu Patriarchy Zakonu, której przewodniczył gwardian warckiego klasztoru - o. Sławomir Zapałowski. Homilię o świętym ojcu oraz działaniu Pana Boga w jego życiu wygłosił o. Wenanty - magister postulatu.

Po liturgii mszy św. czynnie także uczestniczyliśmy w nabożeństwie Transitus upamiętniającym przejście Franciszka do ojczyzny niebieskiej. 

W tym szczególnym dniu poznaliśmy też nasze drogie siostry Bernardynki, które nas ugościły i rozmawiały z nami o naszym powołaniu.

Święty nasz Ojcze Franciszku - módl się za nami!

 

WYCIECZKA DO SIERADZA

POZNAJEMY WARTĘ

We wtorek, 2 października nasza wspólnota wybrała się do Sieradza. Mówi Pan do swoich uczniów: idźcie, i wypocznijcie nieco. W myśl tych słów odpoczywamy, zwiedzając rynek, stare miasto i racząc się pysznym tiramisu i kawą. Nie zabrakło sesji zdjęciowych przy pomniku miejscowego fryzjera, Antoine'a. 

A już w Warcie czekają nasze obowiązki i próby do Uroczystości Patriarchy naszego Zakonu w czwartek... 

42956020_173420510238629_731825700543555
43206417_175859353329015_861367179820820
43138839_347045166034012_451914040818532

Posmakowało wszystkim. Dlatego do Sieradza wrócimy nieraz

43083449_329303734562982_569827332510554
42918020_745279075864349_473971509798581

Warta to dla Braci postulantów nowy teren, zwłaszcza dla tych z Małopolski i Podkarpacia. 

Wspólnota postulancka jest obecna na Mszy świętej w niedzielę o godz. 16:00. 

Wchodzimy w rzeczywistość nowych obowiązków, ale także poznajemy piękne okolice. Toteż z Ojcem Magistrem wieczorową porą wybraliśmy się nad Wartę, w okolicę zalewów.

W sobotę, 29 września przyjechali bracia klerycy z naszego seminarium w Kalwarii Zebrzydowskiej wraz o. Albinem - ekonomem prowincjalnym aby dzisiaj, 1 października zebrać w okolicznych wioskach tegoroczne płody rolne. Pomagaliśmy braciom w zbieraniu tejże kwesty. 

Ojciec Albin wygłosił kazania na niedzielnych mszach świętych w naszym kościele. Nawiązywał on do pewnej siostry, która zazdrościła darów Bożych św. Faustynie, ukazując jak bardzo zazdrość niszczy nasze życie. Kaznodzieja zachęcał w nawiązaniu do Ewangelii do odcięcia źródła naszych grzechów i porównał poniedziałkową kwestę do podania tego "kubka" o którym mowa w tekście Ewangelii. 

To już tydzień jesteśmy w postulacie. Widzimy nasze plusy i minusy, uzupełniamy się i radujemy. Podczas zbiorów br. Wojciech ucieszył się bardzo na widok pagórków w Makowie (bo tutaj tereny są płaskie w odróżnieniu od Podkarpacia). Staramy się kreatywnie spędzać wolny czas, np. z Alexem w ogrodzie, rozwijać swoje talenty, ale także modlić się za tych, którzy nas o to proszą. 

42795980_485167748630770_822630285233147
42882968_484175655414133_532929915722190

NOWI POSTULANCI

25 września 2018 roku oficjalnie rozpoczęliśmy postulat. Oto nasza wspólnota. Więcej informacji w zakładce O NAS

DSC_1865.JPG

NOWY MAGISTER POSTULATU

W miejsce o. Faustyna magistrem postulatu został o. Wenanty Kamiński. 

Serdecznie witamy nowego przełożonego i życzymy wielu łask Bożych, opieki Matki Bożej i szczególnego wstawiennictwa bł. Rafała z Proszowic. Pamiętajmy o nim w naszych modlitwach.

4-8.05.2018

Uroczystości Zesłania Ducha Świętego

19 maja 2018 r., w wigilię Uroczystości Zesłania Ducha Świętego bracia postulanci wspólnie z warckimi siostrami bernardynkami zorganizowali specjalne czuwanie modlitewne do Ducha Świętego prosząc o Jego dary. Istotnym elementem czuwania było Nabożeństwo Drogi Światła.

Po wstępnym słowie o. Faustyna Kuśnierza – magistra postulatu ruszyła procesja Drogi Światła według schematu znanego z Nabożeństw Drogi Krzyżowej przygotowane wcześniej rozważania do stacji Drogi Światła prowadzili br. Daniel oraz s. Klara. Całość uświetnił śpiew prowadzony przez s. Mariannę.

Kolejną częścią czuwania była modlitwa różańcowa przed Najświętszym Sakramentem, w której rozważaliśmy tajemnice chwalebne różańca świętego.

Czuwanie zwieńczyło wspólne odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego.

Składamy serdeczne „Bóg zapłać!” siostrom bernardynkom z warckiego klasztoru za umożliwienie odprawienia Nabożeństwa w ich kościele oraz za ofiarną pomoc przy jego organizacji.

Należy wspomnieć, że to już druga tego typu inicjatywa braci postulantów. W marcu z inicjatywy br. Dawida bracia przygotowali Nabożeństwo Drogi Krzyżowej o niestandardowym programie. W piątkowy wieczór, 9 marca, parafianie i sympatycy bernardyńskiej parafii w Warcie mogli uczestniczyć w Drodze Krzyżowej, w której rozważania autorstwa znanego polskiego kaznodziei ks. Piotra Pawlukiewicza przeplatały się ze scenami Męki Pańskiej z filmu Mela Gibsona pt. „Pasja”.

 

Opracował br. Daniel Domoradzki

W Galerii można zobaczyć kilka zdjęć z uroczystości.

4-8.05.2018

Sprawozdanie braci postulantów z pobytu w Leżajsku, Opatowie i Sandomierzu

W piątek, 4 maja, bracia postulanci wraz z wicemagistrem o. Juliuszem Chłandą wyruszyli do Leżajska na spotkanie braterskie z nowicjuszami oraz nocne czuwanie w intencji powołań organizowane przez Duszpasterstwo Młodzieżowo-Powołaniowe OO. Bernardynów. W drodze zatrzymaliśmy się w naszym bernardyńskim klasztorze w Opatowie Kieleckim na obiad, gdzie podjął nas o. Sebastian Feret – wikary klasztoru. Po zwiedzeniu klasztoru oraz kościoła i popołudniowej kawie udaliśmy się w dalszą drogę. W Leżajsku powitał nas o. Erwin Ceklarz – magister nowicjatu.

Po Mszy Św. wraz z braćmi nowicjuszami udaliśmy się na rekreację zapoznawczą. Każdy z braci powiedział kilka zdań o sobie.

Dzień zwieńczyła odmówiona wspólnie kompleta.

 

Sobotę, 5 maja, rozpoczęliśmy dosyć wcześnie w porównaniu z normalnym programem dnia postulatu.

O 6.15 wraz z całym leżajskim konwentem odmówiliśmy Jutrznię, a następnie wraz z nowicjuszami śpiewaliśmy Godzinki do Najświętszej Maryi Panny.

Po śniadaniu i wspólnej kawie, na której mieliśmy przyjemność poznać leżajskiego seniora o. Anzelma Wiatra oraz o. Hipolita Brożka – ojca duchownego nowicjatu. Pomogliśmy także braciom nowicjuszom w sprzątaniu konwentu.

Następnie wraz ze wspólnotą nowicjatu braliśmy udział w lectio divina oraz modlitwach południowych i godzinie czytań.

Po południu o. Marcin Kozdrach oprowadził nas po Muzeum Prowincji OO. Bernardynów, co było praktyczną lekcją historii naszej prowincji.

Po Nieszporach nasze siły skupione zostały na Nocnym Czuwaniu w Intencji Powołań, które rozpoczęło się bezpośrednio po Nabożeństwie Majowym Mszą Św. o godz. 18.00 celebrowaną przez wicemagistra nowicjatu o. Rufina Kyca przy koncelebrze prowincjalnego duszpasterza ds. powołań o. Fabiana Wikiery oraz naszego wicemagistra o. Juliusza Chłandy, który wygłosił homilię.

Później włączyliśmy się w przygotowaną przez nowicjuszy Drogę Krzyżową – br. Paweł i br. Daniel rozważali dwie stacji tej Drogi, natomiast br. Marcin i br. Dawid odpowiadali za kwestie nagłośnienia.

Kolejnym punktem Czuwania był różaniec prowadzony przez o. Juliusza oraz adoracja Najświętszego Sakramentu prowadzona przez nowicjuszy, po której w klasztornym refektarzu urządzono skromną agapę.

To tam poznaliśmy czterech uczestników Powołaniowych Dni Skupienia prowadzonych przez o. Fabiana, z których dwóch deklaruje chęć wstąpienia do naszego Zakonu. Ogarniamy ich naszą modlitwą.

Dalszą część adoracji prowadził o. Fabiana, który celebrował też Mszę Św. o północy kończącą Czuwanie.

 

W niedzielę, 6 maja, całą wspólnotą wzięliśmy udział we Mszy Św. o godz. 11.00. PO obiedzie, w godzinach popołudniowych, o. Erwin zabrał nas wraz z nowicjuszami na położone pod Leżajskiem na skraju lasu stawy o wdzięcznej nazwie „Floryda”.

Po wspólnych nieszporach przyszedł czas na wspólne grillowanie i grę w siatkówkę. Nasz dzień zwieńczył różaniec w Kaplicy Matki Bożej Pocieszenia Leżajskiej i Apel Jasnogórski.

 

W poniedziałek, 7 maja, po wspólnej jutrzni połączonej z godziną czytań wraz z nowicjuszami obstawialiśmy Msze Św. w Bazylice posługując przy ołtarzu.

Po południu po Bazylice oprowadził nas br. Władysław Wyka przekazując także wiedzę o historii objawień i klasztoru leżajskiego.

Po uroczystej Mszy Św. Odpustowej o godz. 18.00, na której kazanie głosił o. Kazimierz Kowalski z Rzeszowa wzięliśmy udział w procesji ku czci Matki Bożej Pocieszenia Leżajskiej połączonej z rozważaniem tajemnic chwalebnych Różańca Świętego, która ze względu na padający deszcz odbyła się w Bazylice, a nie jak planowano ulicami miasta.

 

Wtorek, 8 maja, rozpoczęliśmy od jutrzni odmówionej z całą wspólnotą klasztorną. Następnie udaliśmy się na Mszę Św. przy ołtarzu św. Stanisława biskupa i męczennika, którego uroczystość tego dnia obchodzono.

Była to Msza Św. Konwentualna, w której proszono o wszelkie potrzebne łaski dla obchodzących imieniny o. Stanisława Komornika i o. Dariusza Roga.

Po pożegnalnej kawie z braćmi nowicjuszami i ich magistrem o. Erwinem ruszliśmy w drogę powrotną do Warty po drodze zatrzymując się w Sandomierzu, w którym głównym punktem zwiedzania było nawiedzenie Katedry Sandomierskiej oraz Rynku Starego Miasta.

 

Pobyt w Leżajsku był świetną okazją do „zakosztowania” życia nowicjackiego i które nieco oddramatyzowało ten czekający nas okres formacji zakonnej.

Składamy serdeczne Bóg zapłać kustoszowi leżajskiego Sanktuarium o. Sylwestrowi Skirlińskiemu za gościnę w klasztorze, o. Erwonowi Ceklarzowi i wszystkim braciom nowicjuszom za serdeczne przyjęcie i owocne przeżycie spotkania braterskiego oraz wspólnocie opatowskiego klasztoru za przyjęcie nas w drodze do Leżajska.

Ogarniamy Was nasza wdzięcznością i modlitwą.

W Galerii umieściliśmy kilka zdjęć z naszego pobytu w Leżajsku

Sprawozdanie opracował postulant Daniel Domoradzki

25.04.2018

Sadzenie ziemniaków w ogrodzie przyklasztornym

Więcej zdjęć w galerii.

1.02.2018

Pielgrzymka do Łowicza

1 lutego 2018 roku bracia postulanci wraz z o. Gabrielem udali się do Klasztoru sióstr Bernardynek w Łowiczu. Ojciec Franciszek- kapelan tamtejszych sióstr przyjął ich w gościnę. Jedna z sióstr pokazała klasztor oraz znajdującą się tam szopkę wykonaną w folklorze łowickim. Korzystając z okazji bracia zwiedzili również Bazylikę katedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Łowiczu. Należy wspomnieć, iż znajduje się tam obraz Matki Bożej Łowickiej słynący łaskami. Po zakończonym zwiedzaniu, postulanci wraz o. Gabrielem zostali zaproszeni na obiad do sióstr. Po wspaniałym obiedzie i wypiciu kawy, bracia pożegnawszy się z siostrami wrócili do Warty.

26-30.01.2018

Kalwaria Zebrzydowska - Kraków - Częstochowa

26 stycznia 2018 roku bracia postulanci wraz z ojcem magistrem po raz kolejny udali się do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Bracia wzięli udział w przedstawieniu jasełkowym kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pomimo niezwykle humorystycznego podejścia do historii zbawienia braciom klerykom udało się przekazać prawdę i świadectwo o Narodzinach Jezusa Chrystusa.

28 stycznia wzięliśmy udział we Mszy św. na której obecna była Pani Premier Beata Szydło. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył Kustosz Sanktuarium o. Konrad Cholewa, a homilię wygłosił ks. dziekan Wiesław Cygan. Bracia służyli na niej tworząc asystę uświetniającą tę Mszę św.

29 stycznia postulanci z magistrem oraz z bratem Albertem udali się do Krakowa, do Centrum Jana Pawła II. Wspólnie zwiedzali go, chodząc między kaplicami upamiętniające pielgrzymki, kazania oraz cały dorobek największego z Polaków. Najbardziej przejmującą pamiątką pozostawioną po Ojcu Świętym, którą ujrzeli, była zakrwawiona sutanna papieska z dnia zamachu na jego życie.

Po zwiedzeniu głównej bazyliki, kolejnym punktem podróży stał się klasztor pw. Św. Bernardyna ze Sieny będący klasztorem-matką bernardyńskiej prowincji, założony przez św. Jana Kapistrana. Przewodnikiem stał się brat Stanisław, klasztorny introligator, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru. Prowadząc ich klasztornymi korytarzami nie omieszkał zaprezentować swojej pracowni introligatorskiej, w której oprawiał stare księgi. Pokazał im również prawdopodobnie najpiękniejszą szopkę w całym Krakowie, która znajdowała się właśnie w bernardyńskim kościele.

Bracia zostali zaproszeni na wspólną kawę wraz z bratem Stanisławem, podczas której nawet wtedy nie przestawał zabawiać ich żartami. Razem ze wspólnotą klasztoru spożyli obiad, po czym udali się w dalszą drogę.

Korzystając z okazji postanowili obejrzeć krakowskie kościoły. I tak udali się oni do: kościoła św. Andrzeja, kościoła śś. Piotra i Pawła, kościoła św. Józefa, Bazyliki św. Franciszka z Asyżu , kościoła św. Wojciecha, Bazylikę Mariacką, Kolegiatę św. Anny oraz kościół Świętej Trójcy. Duchowe zwiedzanie Krakowa można było uznać za zaliczone.

30 stycznia bracia przed powrotem do Warty, odwiedzili w seminarium prowincjała o. Teofila Czarniaka, aby złożyć mu życzenia z okazji imienin oraz wręczyć prezent. Następnie będąc w trasie zatrzymali się w Częstochowie w klasztorze ojców bernardynów, aby odwiedzić tamtejszych braci.

Ta pielgrzymka okazała się bardzo owocna. Dzięki niej bracia mogli nie tylko zbliżyć się i lepiej poznać zakonne wspólnoty, ale także poznać Kraków od strony duchowej.

Zdjęcia z pobytu w GALERII.

20.12.2017

Wieczerza wigilijna braci postulantów

W godzinach wieczornych z całą wspólnotą konwentu bracia postulanci usiedli do wieczerzy wigilijnej. To był wzruszający moment gdyż bracia w klasztorze są już kilka miesięcy dzięki którym udało się zintegrować z całą wspólnotą.

O. Gwardian – Sławomir w pięknej przemowie złożył braciom życzenia świąteczne a następnie dziekan postulantów – br. Paweł złożył życzenia w imieniu braci.

Potem wspólne łamanie się opłatkiem i wieczerza. Nie obyło się bez śpiewu kolęd i radosnej atmosfery świąt.

Braciom wyjeżdżającym do domów życzymy pokoju i radości z obecności Jezusa, który rodzi się w Betlejem by być Emmanuelem – Bogiem z nami.

(zdjęcia z wigilii w GALERII)

11-20.12.2017

Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia

Bracia bardzo aktywnie włączyli się w przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia. Dużo wysiłku kosztowało braci przygotowanie pomieszczeń w ogrodzie przeznaczonych na żywą szopkę. Również przystrojenie choinek (których w klasztorze i kościele) było niemało. Wszystkie prace zostały wykonane wzorowo… Teraz już tylko czas na przygotowanie się do wigilii tuz przed wyjazdem braci do domów na czas świąt.

28.11.2017

Pielgrzymowanie z O. Honoratem

Pielgrzymowanie z O. Honoratem - ojcem duchownym. Pierwszym punktem pielgrzymowania były miejsca związane z pierwszymi latami życia św. siostry Faustyny Kowalskiej – głosicielki kultu Bożego Miłosierdzia. Bracia nawiedzili kościół św. Kazimierza w Świnicach Warckich, będący Sanktuarium Narodzin i Chrztu Świętego św. Faustyny, gdzie wspólnie modlili się przy chrzcielnicy, gdzie udzielono jej Sakramentu Chrztu Świętego, oraz przy relikwiach świętej. Następnie udano się do Głogowca – do domu narodzin i życia małej Heleny (tak nazywała się przed wstąpieniem do Zakonu). Ostatnie chwile pobytu braci w gminie Świnice Warckie upłynęły na modlitwie przy grobie rodziców świętej Marianny i Stanisława.

Następnie bracia udali się do Tumu, celem nawiedzenia archikolegiaty Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego – jednego z najświetniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce.

Po wizycie w Tumie przyszedł czas na Łęczycę, gdzie zatrzymaliśmy się w klasztorze oo. Bernardynów. Po wspólnym obiedzie ze wspólnotą łęczyckiego klasztoru bracia zwiedzili nasz kościół pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Pod przewodem o. Honorata, który w przeszłości pełnił posługę w tamtejszym klasztorze, bracia udali się na zwiedzanie miasta i odwiedzili m.in. kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, Zamek Królewski, rynek i cmentarz, gdzie wspólnie modliliśmy się przy grobie oo. Bernardynów oraz przy kwaterach wojskowych, gdzie spoczywają m.in. polegli w bitwie nad Bzurą obrońcy Ojczyzny.

Kolejnym etapem podróży braci była Łódź. Zanim odwiedziliśmy cel naszej wyprawy, czyli klasztorną wspólnotę bernardyńską i kościół św. Elżbiety Węgierskiej, zajrzeliśmy do Sanktuarium św. Antoniego Padwy w Łodzi-Łagiewnikach, gdzie znajdują się relikwie bł. o. Rafała Chylińskiego OFM Conv. Odwiedziliśmy także Wyższe Seminarium Duchowne Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych. Po przybyciu do bernardyńskiego klasztoru, Dyrektor tamtejszej szkoły prowadzonej przez nasz zakon, o. Juwenalis, oprowadził nas po obiekcie i opowiedział o funkcjonowaniu placówki założonej w okresie międzywojennym przez męczennika czasów II wojny światowej bł. Anastazego Pankiewicza.

Zwieńczeniem dnia była projekcja filmu pt. „Najlepszy” dotyczącego historii życia triathlonisty Jerzego Górskiego, życiu pełnym walki i upadków, wyjściu z nałogu narkomanii i poświęcenia się sportowi.

(opracował: Daniel Domoradzki)

Zdjęcia z pielgrzymki w Galerii...

25.11.2017

Festiwal Młodych w Piotrkowie Trybunalskim

Bracia postulanci pod "dowództwem" Ojca duchownego - O. Honorata – ojca duchowego wzieli udział w Festiwalu Młodych (w duchu Medjugorje), który odbywał się w Piotrkowie Trybunalskim. Tegoroczna edycja festiwalu przebiegała pod hasłem: „Duchu Święty, umocnij moją miłość”.

Gościem wydarzenia był ks. Piotr Pawlukiewicz, który wygłosił konferencję i kazanie. Bracia aktywnie włączyli się w organizację wspólnotowej Mszy Świętej. O. Alojzy Garbarz z bernardyńskiego duszpasterstwa młodzieżowo-powołaniowego przeprowadził konferencję na temat rozeznawania swojego rozeznawania. Poza braćmi postulantami w imprezie wzięli też udział młodzi ludzie ze wspólnot FMO: Kalwaria Zebrzydowska, Brody i Łódź, których przedstawiciele podzielili się świadectwami działalności Ducha Świętego w ich życiu.

Na zaproszenie gwardiana piotrkowskiego klasztoru, o. Gracjana Kubicy, bracia odwiedzili nasz klasztor i kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Ojciec Gwardian oprowadził nas po obiekcie opowiadając o jego historii i działalności podejmowanej w Piotrkowie Trybunalskim przez nasz zakon.

Wspólny wyjazd umocnił braci wewnętrznie, którzy pełni pogody Ducha powrócili do Warty. Czuć, że Duch Święty działa!

(opracował: Daniel Domoradzki)

16.11.2017

Wizyta w Zespole Szkół Specjalnych w Warcie

W tym dniu całą wspólnotą udaliśmy się do Zespołu Szkól Specjalnych w Warcie na zaproszenie Pani Dyrektor placówki. To będzie od dzisiaj stały punkt naszych odwiedzin w szkole. Bracia będą w ramach wolontariatu spotykać się z młodzieżą szkolną by razem spędzać czas w świetlicy a także w Bibliotece szkolnej.

3-8.11.2017

Kalwaria Zebrzydowska - Wadowice

3 listopada 2017 r. Bracia postulanci wraz z ojcem magistrem wyruszyli do Kalwarii Zebrzydowskiej – serca naszej bernardyńskiej prowincji, Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego, gdzie znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej Kalwaryjskiej. Na miejscu postulat podjął i ugościł nas o. Konrad Cholewa – definitor Prowincji i kustosz kalwaryjskiego Sanktuarium. Składamy Mu serdeczne "Bóg zapłać" za możliwość pobytu w klasztorze.

Bracia wzięli udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2017/2018 w Wyższym Seminarium Duchownym OO. Bernardynów, gdzie zostali serdecznie ugoszczeni przez rektora Seminarium o. Rolanda Pancerza, który wyraził nadzieję na spotkanie braci za dwa lata w murach seminarium już w roli braci kleryków. Pobyt w Seminarium był także świetną okazją do rozmów z braćmi klerykami podczas wspólnej rekreacji, rozmów, rozmyślań.

Pobyt w Kalwarii Zebrzydowskiej był świetną okazją do odwiedzenia miejsca, gdzie "wszystko się zaczęło" w życiu św. Jana Pawła II, do Wadowic.

W rodzinnym mieście papieża-Polaka, w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, gdzie 20 czerwca 1920 r. miał miejsce chrzest Karola Wojtyły, bracia oddawali się indywidualnym modlitwom. Ojciec magister powierzył temu ważnemu współczesnego świętemu los braci, rozeznania i wypełnienia ich powołania. Całą wspólnotą udano się także do Sanktuarium św. Józefa przy Klasztorze Karmelitów Bosych, gdzie młody Karol Wojtyła uczęszczał do spowiedzi i przyjął szkaplerz karmelitański. Warto wspomnieć, iż na wadowickiej górce tym znajduje się szkaplerz, który nosił papież Jan Paweł II. Nie obyło się bez wspólnej modlitwy przy relikwiach św. Rafała Kalinowskiego i bł. Alfonsa Marii Mazurka.

8 listopada bracia powrócili do Warty do swoich obowiązków i realizacji klasycznego programu formacji.

Czas pobytu w Kalwarii Zebrzydowskiej okazał się szczególnie ważny i istotny dla braci postulantów ze względu na możliwość wejścia w świat duchowej oazy spokoju Matki Bożej Kalwaryjskiej.

W Galerii można zobaczyć kilka zdjęć z tego dnia.

17.10.2017

Wyjazd do Kalisza

To pierwszy wyjazd postulantów z O. magistrem i O. duchownym poza mury klasztoru. Odwiedziliśmy Kalisz przy okazji projekcji w kinie Helios filmu pt. "Dwie korony", o życiu i drodze do świętości św. Maksymiliana Kolbe. Był również czas na wspólny obiad, a także zwiedzenie i modlitwę w Sanktuarium św. Józefa. Nie omieszkaliśmy również nawiedzić naszego bernardyńskiego niegdyś klasztoru, który w 1919 roku przeszedł w ręce zakonu Jezuitów.

W Galerii można zobaczyć kilka zdjęć z tego dnia.

9.10.2017

Zbiórka płodów ziemi

Tradycyjnie jak co roku postulanci wraz z braćmi klerykami z WSD w Kalwarii (bracia Symeon, Eliasz i Natalis) zbierali płody ziemi od dobrodziejów naszego klasztoru. Mieszkańcy wiosek, które należą do naszej bernardyńskiej Parafii, ofiarowali swoje dary na potrzeby postulatu i Seminarium Duchownego w Kalwarii. Bracia mogli doświadczyć wielkiego dobra ze strony naszych przyjaciół i dobrodziejów, którzy z wielkim sercem dzielili się swoimi dobrami, które zrodziła matka ziemia. Naszych dobroczyńców zapewniamy o pamięci i modlitwie.

W Galerii można zobaczyć kilka zdjęć z tego dnia.

28.09.2017

Kopanie ziemniaków w ogrodzie przyklasztornym

W I tygodniu pobytu braci postulantów w Warcie miał miejsce prawdziwy "chrzest bojowy", tzn. kopanie ziemniaków w ogrodzie przyklasztornym. Bracia z wielkim zapałem zabrali się do pracy. Wszystko przebiegło w dobrej atmosferze i to aż do wieczora. Na koniec dnia bracia, choć zmęczeni, nie tracili dobrego humoru i pogody ducha. Egzamin z pracy zdali celująco.

Ciężki dzień zakończyliśmy wspólną rekreacją...

W Galerii można zobaczyć kilka zdjęć z tego dnia.

25.09.2017

Rozpoczęcie postulatu 2017/2018

W tym roku do Warty przybyło 6 braci. Oto oni, kandydaci do Zakonu Braci Mniejszych Prowincji Niepokalanego Poczęcia NMP (Bernardyni):

Daniel Domoradzki - Warszawa

Dawid Buła - Kalwaria Zebrzydowska

Paweł Płaczek - Kalwaria Zebrzydowska

Jakub Bryliński - Bydgoszcz

Szczepan Jezioro - Izdebnik (k. Kalwarii Zebrzydowskiej)

Marcin Możdżan - Jasionka (k. Krosna)

Braciom życzymy dobrego samopoczucia, pokoju, odwagi i otwarcia na Ducha Św. w rozeznawaniu swojego powołania.

42970362_239868070027910_151717567093591
bottom of page